E hene, 29.11.2021, 08:17 PM (GMT)

Search by date: 11/15/2021

Edhe me shpenzime të vogla mund të bëhet nderë e madhe

Në “Gazeta e Alpeve” të datës 1-16 nëntor 2021, ishte një shkrim me titull: “Një abonim në ‘Gazeta e Alpeve- dhuratë për mësuesin e kolegun e tij”. Shkrimi përcillet edhe me një fotografi të dy miqëve e dy kolegëve veteranë të arsimit shqiptar: Zeqir Lushaj dhe Xheladin Gjonaj, ish-mësues të Shkollës Fillore në Geghysen të Tropojës...

Mehmet Kraja: Mercenarizmi fetar në Kosovë

Si lindi mercenarizmi fetar në Kosovë? Çfarë thuhej në tribunat fetare, pa praninë e medies dhe pa oponencë mendimi? A është koha e ballafaqimit përfundimtar, në terrenin e ideve, të Kosovës laike me Kosovën religjioze? Si kaloi feja islame në Kosovë nga tradita në ideologji? A kishte lufta në Kosovë e viteve 1998-1999...

Gjokë Dabaj: Nuk na lejohet të harrojmë

Jam i detyruar t’i përgjigjem gazetares Dianë Rexhepi, pasi, me sa duket, ajo e njeh me shifra holokaustin e nazizmit gjerman mbi izraelitët, që është vërtet një plagë e rëndë gjithnjerëzore, por nuk e njeh konkretisht dhe me shifra genocidin sllav mbi kombin e saj, mbi kombin shqiptar...

Mehmetali Rexhepi: Emancipimi zgjedhor

Të nderuar garues për zgjedhjet e pushtetit lokal në Kosovë, të 14 tetorit 2021! Nuk mund të heshtë e të mos shpreh mbresat e mia, tashmë një përvojë, jo aq e shkurtë, për kulturën e votimit për kandidatët e balotazhit për kryetarë të komunave në Kosovë, më 14 nëntor 2021.Kësaj radhe të zgjedhjeve, u shfaq një...

Kastriot Dervishi: “Çlirimi”, Melladini dhe Akademia e Çobanëve

Kur u erdhi ora dhe kur iu desh qejfi, pa u shqetësuar prej kujt, më 11.11.1944, forcat gjermane u larguan nga Elbasani. Sapo kaluan kaluan urën e Zaranikës, komandanti u kujtua se nuk i kishte dhënë dorën pronarit të shtëpisë ku banoi me qira. Ndërkohë partizanët kishin filluar të hynin në qytet. Gjermani mori pak ushtarë...

Florim Zeqa: Balancim i (pa) pritur i pushtetit lokal!

Pas përfundimit të raundit të dytë të zgjedhjeve lokale apo Balotazhit, nëse i analizojmë rezultatet e partive veq e veq, atëherë kemi të bëjmë me balancim të forcave politike, gjegjësisht rikthim të partive tradicionale në nivelet e mëparshme; PDK i fitoj 9 komuna, LDK 7, AAK 5, NISMA e cila kësaj...

Kalosh Çeliku: Lisat e livadhit para shtëpisë

Babai, si fëmij gjithmonë më merrte vete. Edhe, në takime me miqtë besnik, Burrat e pushkës. Farefis, familjarë anembanë Kërçovës. Dasma. Dhe, Oda të burrave.Një ditë, nuk deshi të më marrë me vete. Tha: pritëm këtu para burgut të kafshëve! Unë, do të shkoj t’i ushqej kafshët, e ti pritëm pas dere...

Albert Z. Zholi: Kujtimet e piktorit, poetit, ish të përndjekuri politik, Lirim Biçaku

- Një vit pas çlirimit të vendit, në vitin 1945 babai im, Isufi me gjyshin Hazizin u arratisën-Arratisja e babait dhe gjyshit bënë që ne të internoheshim në fillim nga viti 1945 deri në vitin 1992-Interrnim 1945 deri në vitin 1950 Berat, Kuçovë, pastaj në Turan.-Ndërsa nga viti 1950-‘54 në Tepelenë dhe prej vitit 1954 deri në vitin 1992 në Savër të Lushnjës...

Vildan Sharra: Shqiptari zbardh misteret e piramidave te Egjiptit?!

Para se Psammetichus te behej mbret i Egjiptit, egjiptianet e quanin veten si shteti me i vjeter ne toke. Por, pasi u be mbret , ai kishte deshire te zbulonte kush ishte kombi me i vjeter ne toke, cilet ishin krijesat e para njerezore. Psammetichus kishte nje plan, pasi mori dy femije te sapolindur, nga njerez...

Gjekë Gjonaj: Malësia pa trashëgimi nuk ka ardhmëri

Malësia është e pasur për nga trashëgimia kulturore e natyrore dhe ka se çka t’u ofrojë vizitorëve , por janë institucionet që   duhet të punojnë për ruajtjen dhe kultivimin e saj.  Institucionet  vendore e qendrore  që merren me  studimin e  këtij thesari të Malësisë  , shumë pak ose aspak  flasin  për   monumentet  e trashëgimisë kulturore ....

Fahri Xharra: Si e demaskoi Altin Kocaqi Myzafer Korkutin për çështjen pellazge?

Në vitin 1854 konsulli austriak, J. G von Hahn, do të botonte në Jena ‘Albanesischen Studien’ duke e ndritur më shumë botën perëndimore të shkencës në lidhje me shqiptarët edhe prejardhjen e tyre autoktone. Më i madhi i shkencës se gjuhësis, Franz Bopp, do i referohej shpesh arritjeve gjuhësore të Hahnit i cili, Hahni...

Edison Ypi: Zero Nder

Zero idealizëm, zero nder, zero principialitet, zero frymëzim, zero përkushtim, zero talent, zero përmbajtje, zero stil.Paradë e shëmtuar e pandershmërisë, fukarallëkut të mendjes, mediokritetit, mungesës së fantazisë, kreativitetit...

Idriz Zeqiraj: Dy blloqet politike - PAN dhe LDK-LVV

Brenda dy ditësh pati tri reagime, të cilët kishin shigjetim të përbashkët:1. Avokati Tomë Gashi bëri thirrje: "Mos votoni hajnat!" "Harroi" të thoshte edhe kriminelët;2. Albulenë Balaj-Halimi, ish-zëndëskryeministre dhe deputete, zyrtare e "NISMA", dënoi koalicionin e subjektit të saj me PDK-në, si kryesuese e krimit të organizuar...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora