E diele, 09.05.2021, 06:09 PM (GMT+1)

Search by date: 11/15/2020

Saimir Lolja: Dhimotiki e sjellur nga era apo Shqip nga rrënjët?

Më 20 Tetor 1827, në jug të Gadishullit Dorik (sot, Peleponezi), ndodhi beteja detare në gjiun e qytetit Navarino (Pyllas, ndërsa sot, Pylos). Në atë betejë, flotat e bashkuara britanike, ruse dhe franceze shkatërruan flotat e bashkuara egjyptiane (në fakt, arvanite muslimane të Ibrahim Pashës, djalit të...

Yllka Baxhaku: Persekucioni komunist ndaj grave dhe fëmijëve nën diktaturë

Sot pata rast të shikoj dokumentarin me titull "Gruaja nën diktaturë" realizuar nga Znj. Mimoza Dajçi.Mimozën e njohim si gazetare e publiciste, kemi parë e lexuar edhe për aktivitetin e saj humanitar për të drejtat e grave e fëmijëve në SHBA, por edhe veprimtarinë e saj të mëhershme në politikë, si ish anëtare e...

Ndue Ukaj: Përballë politikës serbe duhet të sillemi si fitues

Udhëheqësit politikë shqiptarë, nuk duhet të reagojnë si të frustruar e inferiorë përballë politikës së egër serbe.Përballë politikës serbe, duhet të sillemi si fitues dhe të mos bëhemi qaramanë, sepse ekziston një e vërtetë e njohur politike:  Ne kemi fituar të gjitha betejat me Serbinë, sepse e vërteta është në...

Edison Ypi: Rruga

Rruga që nuk kishte formën e rrugës së plumbit quhej “rrugë e shtrembër”."Rruga e shtrembër" përfundonte në një gropë që quhej “internim” ose në një humnerë që quhej “burg”.Rruga më e rrezikshme ishte “Rruga e armikut”...

Xhemal Ahmeti: Kanti dhe imperativi i zvarranikut

Iluminizëm, sipas Kantit, është dalja nga papjekuria e vetëshkaktuar. Kjo ndodhë sipas tij nga pafuqia për tu udhëhequr nga truri yt, gjë që të bënë dele të synimeve të tjerëve. Kush gjendet në këtë situatë, thotë ai, nuk vuan nga mungesa e arsyes, por nga brekëmbushja se s’ia del në jetë pa ideologun, babën, imamin, priftin…

Fahri Dahri: Gjithmonë në situata mbrojtëse?

Situata në të cilën ndodhemi, ku viktima, pavarësisht se fitoi kundër agresorit, është përpara dhënies llogari në një sallë drejtësie, që siç flitet me një akuzë të hartuar në labirinthet e mjeshtërisë së agresorit.Me pak fjalë "humbja" tepër e hidhur, nuk kapërdihet. Humbësi hulumton, studjon me kujdes...

Dukagjin Hata: Para ikjes nga ferri…

Ishte fundi i viteve ’50, vite që erdhën me shtrëngime të reja të jetës në cdo cep të atdheut, të pushtuar nga klika e kuqe, por në Blliçe, në atë fshat të çuditshëm të Dibrës, ku sigurimi qe shtruar “këmbëkryq”, këto shtrëngime po ktheheshin në një makth për të...

Fatmir Halimi: Përkujtim për poetin dhe atdhetarin e madh Sami Sherifin

Sami Sherifi ishte njëri prej poetëve bashkëkororë të letërsisë shqipe, një krijues ku pjesen më të madhe të jetës e kaloi në mërgim, meqë rreth 34 vjet të jetës së tij i kaloi kryesisht në shtetin e Zvicër.Sami Sherifi u lind më 15 shkurt 1950 në fshatin Sillare e Poshtme të Shkupit. Pas mbarimit të Shkollës Normale “Zef Lush Marku..

Sevdail Hyseni: Një varr për Vandën!

Vanda, një qenushe simpatike, ndërroi jetë në verën e këtij viti. Pronari i saj Haqif Haziri, “mbreti” i pjekurinave, siç e quajnë drejtuesin e Kompanisë “Victoria”, në Zvicër, kafshën shtëpiake, e varrosi sikur të ishte pjesëtare e familjes. Mjeku veterinar zviceran mbeti pa mend, me këtë gjest të shqiptarit nga Malësia e Bujanocit...

Florim Zeqa: Nuk udhëhiqet shteti pa legjitimitet!

Për këto 20 vite, më ka rënë të dëgjojë deklarime dhe premtime të ndryshme nga politikanët kosovarë, por asnjëherë nuk e kam dëgjuar as dhe një zotim të vetëm, që "nëse nuk i përmbushi premtimet e dhëna elektorale para jush, do të tërhiqem nga drejtimi i partisë apo nga drejtimi i shtetit, si akt moral...

Përparim Hysi: Ardhsh, më e bukur!

Kur erdhi në kolektivin tonë, ajo sa qe martuar. Vinte nga një fshat buzëdeti dhe,siç më  tha në intimitet Telati, duhet të kishte shije të kripur. Të kripur me masë dhe buzët (gjithmonë sipas Telatit), duhet të kishin atë shijen të kripur,por dhe me kanellë. Se nuset,sado të bukura,ornisen dhe kullundrisen sikur nisen për sfilatë...

Tahir Bezhani: Fletë të grisura

Nën trarët e  kullës së rrënuarLexova ditën time të ecjesGurëve të oborritKishin mbetur shenja  kujtimiPlagë  grithur gjunjëve shtalbRrugëve të baltosura të fshatit tim...

Vladimir Shyti: Vallëzo me tingujt

Në piano ka mbetur melodia,Pa lëvizur dhe yjet në qiej të zjarrtë,Dhe kopështi me gjëmba pa trëndafila,Dhe tingujt me akuj të ngrirë. Vallëzo me tingujt,mos i lërë lotët,Të bien në tastet e bardha!Harro për një çast,jetën e zymtë,Luaj në piano,mblidh ëndërrat e thyera...

Zenel Çeliku: Për vëndin tim, më vjen të qaj të ulëras!

Po, vërtetë të jo vëtëm mua, por cdo shqiptarit i vjen të qaj e të ulëras kur shikon se politika ka ulur stekën e politikbërjes në nivel shumë ordiner. Shqiptarët janë në ditë të keqe ekonomike, janë të përbuzur nga Europa për shkak të një politike 30 vjeçare të korruptuar e të inkriminuar. Kur vjen në...

Dedë Preqi: Joe Biden dhe Vjosa Osmani në të njëjtën kohë presidentë

Joe Biden, bëhët presidenti i 46-të, i SHBA-ve, njeriu që ka shërbyer gadi një gjysmë shekulli në administratën e këtij vendi dhe me një politikë të shkëlqyer, duke mbrojtur të drejtat njerëzore dhe tregëtinë e lirë në këtë vend.Biden, deri sa ishte në cilësinë e kreut të Komisionit Juridik në Senat...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora