E diele, 27.11.2022, 12:24 PM (GMT)

Search by date: 11/14/2022

Xhelal Zejneli: Evropë, ka bar për destruksionin serb!

Kryetari i Serbisë, Vuçiqi, duket sikur thotë: “Mos pandehni ju të Perëndimit se pas rënies së Rusisë dhe të Putinit në Ukrainë, Serbia ka mbetur pa mbështetje dhe si e tillë do të dorëzohet para trysnive tuaja”.Dalja e serbëve nga institucionet e Kosovës, është akt destruktiv. Pas veprimeve destruktive të pakicës serbe...

Blerim Latifi: Si shpjegohet ikja masive e njerëzve nga Shqipëria?

E lexova në media se sipas shifrave të autoriteteve britanike emigrantët që po kalojnë kanalin anglez për të hyrë ilegalisht në Britani të Madhe kryesisht janë iranianë, afganë dhe shqiptarë.Krejtësisht e qartë pse njerëzit duan të arratisen nga Irani, i cili, siç edhe na e treguan protestat e fundit, është kthyer prej kohësh ...

Frank Shkreli: Roli i diasporës shqiptaro-amerikane dhe Bashkimi i Kombit

E ndjejë veten fatlum dhe pushtohem nga një ndjesi e vecantë tërheqëse që gjëndem sonte këtu në mesin tuaj.  Sonte, ne të gjithë jemi pjesëmarrës në një aktivitet të bashkimit kombëtar, të lidhur shpirtërisht me kryeqendrat më të mëdha shqiptare në Balkan, me Tiranën, Prishtinën e Shkupin, për të...

Kozeta Zylo: Përçarja dhe mosmirënjohesit, Kanceri i shoqërise shqiptare

Jam krenare që si media, si shkrimtare dhe gazetare kam sjellë në botime dhe në publik penat dhe aktivistët më të ndritur të Kombit, aktivitetet më të rëndësishme që ka organizuar Diaspora, vlerësimet dhe mirënjohjet pakufi për çdo mësues, prind dhe nxënës, si dhe me organizimet tona...

Eda Zhiti: Atje ku ka lindur Krishti

Dita jonë sot në Tokën e Shenjtë nisi me emocionin e madh e të mrekullueshëm, do të shkonim në Betlehem të shikonim vendin, ku lindi Krishti. Dolëm në Palestinë…“Church of the Nativity”. Kisha madhështorem e ngritur mbi vendin ku lindi Biri i Hyut. Meshën e celebruan dy...

Prend Buzhala: Guri me alfabet të padeshifruar

Në të dy anët e këtij Guri të Bardhë kishte gdhendje. Në ty-tre vende kishte prerje si me shpatë, kurse në disa vende tjera vrima plumbash. Gjeologët saktësuan se guri ka lëvizur nga shtresat e thella të tokës, për në sipërfaqe.- Në të vërtetë, këtë gur e gjeti në shpellë një bari. mezi e bindëm që të na e jepte -thanë ata të muzeut...

Lekë Mrijaj: Humanisti Gjon Krasniqi Laureohet me “Stemën e Artë”

z. Gjon Krasniqi, një njeri i urtë, fisnik, bujarë, veq tjerash është edhe një unifikues i vlerave njerëzore, njihet efhe si shumë solidar e atdhetar si në Shqipëri, Kosovë e në mergatën shqiptare (në Zvicërr) i cili Shqipërin, Kosovën dhe trojët e Arbërore i konsideron si Tempuj e dhurata më hyjnore të Gjergj Kastriotit- Skënderbeut...

Nikoleta Kovaçi: Jena ne luften e ndyre me regjimin!

Suella Braverman dhe Gerald Darmanin nenshkruan marreveshjen me ndalue shqiptarët me hy ne France e me tentue Kanalin me qellim kapercimin ne Angli!Plani iu kushton 72 milion euro, nderkohe cilesojne edhe mekanizmat me te cilat do te kontrollohen plazhet ne Jug te Frances dhe e gjitha bahet vetem per shqiptaret!...

Kastriot Dervishi: "Me qindra kosovarë i keni degraduar"

"Neve si kosovarë jemi të akuzuar nga ana juaj qysh nga fillimi se gjoja kemi kontribuar dhe më vonë ne që kontribuojmë në ndihmën e armikut tonë shekullor, kurse faktet e deritanishme tregojnë të kundërtën, se vetë ju jeni ata të cilët e keni ndihmuar pa ndërprerje sllavizmin për...

Jahja Drançolli: 14 nëntori i vitit 565 shënon ditën e vdekjes së Justinianit të Madh

Justiniani i Madh lindi në afërsi të kalasë së Bederianës, në një fshat të quajtur Taur/Tauresium i Dardanisë në vitin 482, ndërsa vdiq në Kostandinopojë më 14/XI/565. Pasi arriti të ngjitej në fronin e Perandorisë Bizantine në vitin 527, ai bëri përpjekje për të ribashkuar Perandorinë Romake, e cila në kushte të reja do të kishte qendër...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora