E hene, 29.11.2021, 08:09 PM (GMT)

Search by date: 11/14/2021

Dy fjalë për Zeqon dhe dy poezi nga Zeqir Lushaj

Zeqir Lushaj ishte bashkëpunëtor i portalit Zemra Shqiptare që prej vitit 2011.Krijimi i tij i parë i botuar në faqet e këtij portali mban datën 6 mars 2011 dhe titullohej: "Fola me princin, Lek Dukagjini". Në vitet në vijim numri i shkrimeve të botuara në këtë hapësirë u rrit dhe bashkë me të edhe lexuesit. Në nderim të tyre...

Resmi Osmani: Kafja e mëngjesit

Djali i shërbimit në kafe “Admiral”, pastroi dhe vuri rregull në tryezën e cepit pranë vetratës së madhe, pastaj vendosi shënimin: e rezervuar. Ora po shkonte nëntë,kohë kur pihej kafja e mëngjesit, por klientët po vonoheshin, i pengonte shiu dhe lloha. Te tryeza e rezeruar, uleshin katër pensionistë.  Ata zere se kishin ardhur...

Karl Gurakuqi: Alfabeti i “Monastirit”

Shoqnija “Bashkimi”, e themelueme në Shkodër në vjetin 1899 me nisjativën e Abatit të Mirditës, Êmzot Prêng Doçit,âsht ajo qi mâ shum se çdo tjetër u dha hov letravet shqipe me krijimin e njij alfabeti, qi në përgjithësi âsht ai i sotmi; me botim tekstesh për shkollat fillore, tue nisë nga libri i pare i leximit...

Bedri Tahiri: Ymer Elshani - Njohja e Trimave

Shkrimtarin për fëmijë, Ymer Elshanin, e kisha njohur përmes shkrimeve para se ta takoja. Mirëpo, takimi me të, edhe më shumë ma shtoi dashurinë për penën e tij të mrekullueshme. Ishte 24 dhjetor 1996. U takuam në hyrje të Pallati të shtypit. Ter buzagaz e me gazetën “Bujku” në dorë, më përqafoi e si më humor më tha...

Daniel Gazulli e Fritz Radovani: 111 vjetori i nanës sonë shqiptare!

E shihni këte Portret të qeshun e të lumnueshëm?E dini ku asht le Nana Jonë Fisnike?- Këtu, zotni mësues! Këtu! – nxitohet Kelmendi i vogël tue ndalë gishtin e njomë në hartë, diku në Veri të Shqipnisë.– Pak ma andej.., edhe pak ma andej.., edhe pak, se edhe aty asht
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora