E diele, 01.08.2021, 02:36 AM (GMT+1)

Search by date: 11/14/2020

Avzi Mustafa: Quo vadis gjuha ime e bekuar shqipe?

Gjuha shqipe është pasuria më e vyer që na e kanë lënë në trashëgim me shekuj e brez pas brezi të parët tonë. Ata, edhe në periudhat me të errëta, kur nuk kishim alfabet e institucione shkollore, u munduan dhe e ruajtën atë si gjënë më të shenjtë, sepse ajo na identifikonte si komb. Ajo, gjatë historisë, luajti rolin...

Sinan Gashi: Kur dhe si nisi Pajtimi i Gjaqeve

Profesor Anton Çetta (3 janar 1920 – 2 nëntor 1995) ishte një personalitet me merita të mëdha intelektuale e njerëzore. Ai kishte dëshmuar gjatë gjithë jetës një butësi njerëzore  komunikative, një pozitivitet në çdo rast e mes, por edhe përkushtimi i tij profesional kishte lënë gjurmë të përhershme te brezat...

Anton Berisha: Vajtues te deklaratave te serbeve

Reagimi ne kor i politikaneve te Kosoves ndaj deklaratave te zyrtareve serb, sikur ky i fundit ndaj presidentit Vucic, jane tregues se ne, ne vend te kreativitetit politik jemi bere ndjekes e vajtues te deklaratave te tyre...

Marjana Gjergji: Mami

Syte e tu i mgjajne ngjyres se qiellitZemra jot ma ngroh shpirtin ashtu sikurrrezja e diellit ! Oh mam ku ka fjale qe munden me te pershkry ty ?Ku ka dashni ashtu sikur tyOoh zot a thu nji dite mundem sado pak me tu afrru ty...

Fritz Radovani: Adem Zaplluzha - Për Homerin e përjetësisë

O At i madhO GjergjKush e di se sa herë të vranëPor ju edhe i vrarëJetoni te yjetO ylli i ShqiptarisëJetoniDuke bartur në dorëZjarrin e OlimpitFlakadanin madhështorI cili kurrë nuk shuhetTë ishit gjallëDo i shkruanit sa këngë Homerike...

Fatmir Minguli: Koncepti i pёrsosmёrisё nё poezinё e Rexhep Shahut

Libri mё i fundit me poezi i poetit Rexhep Shahu vjen pas botimit tё librave tё mёparshёm poetikё “Moti i hёnёs”, “Bregu i Brengёs”, “Lis i vetёm nё fushё”, “ Qyteti i lutjeve”, “Kjo verё mёrzie”.Nuk janё pak!Po tё shikosh titujt e librave tё botuar nga Rexhep Shahu vёren...

Florim Zeqa: Të ndërpritet pazari politik për postin e presidentit!

Duke i parë vështirësitë dhe prapaskenat e zgjedhjes së presidentit, Ibrahim Rugova ishte ndër të parët që kishte kërkuar zgjedhjen e presidentit drejtëpërdrejtë nga populli, e jo të mbetet objekt i pazareve politike.Kjo ide kishte filluar të materializohet në pranverën e vitit 201

Luan Kalana: Shpirti lirik i poetit Skënder Rusi

Poetet lindin ,por nuk vdesin,shpirterat e tyre mbesin gjalle mes nesh,sepse  e perjetshme eshte poezia e tyre.I tille eshte poeti lirik modern korcar Skender Rusi,poeti i Seranatve korcare,poetii Lendines te Loteve,poeti i dashuruar me Korcen,”kingu”i poezise lirike moderne...

Xhevahir Cirongu: Poet që lë gjurmë në shpirtin e lexuesit

Duke hedhur një vështrim  tërsor gjithë poezive të autorit Idriz Ismajli, para syve m’u shfaq anija e jetës. Ajo lundronte nëpër det bashkë me gjurmët  të cilat kuvendonin  me njëra – tjetrën. Aty janë gjithë ato kujtime të bukura, por edhe sakrificat , ku së bashku formëzojnë atë gjerdan petalesh...

Klajd Kapinova: Joe Biden dhe lobi i fuqishëm serb në SHBA

Duhet të jesh naiv, sa të mos e kuptosh se kandidati “democrat” për zgjedhjet presidenciale Joe Biden, nuk është aq budalla e i përgjumur sikurse shfaqet në Tv, sa të mos e kuptoj interesin imediat, se midis shqiptaro amerikanëve të shkapërdedhur dhe serbo amerikanëve solid, të zgjedh këto të fundit...

Zenel Çeliku: Kush, Meta, Basha apo Rama?

Edhe pse dëshira ime është në favor për njërin 14 Nentor 2020prej tyre, unë dua të jem shumë objektiv sepse ky është misioni I një gazetari prifesionist dhe I pa varur. Sot politika shqiptare është në krizë totale ku sejcili nga figurat më të larta në vënd, ulërijnë duke hedhur akuza...

Ndue Dedaj: Për Hagën, UÇK-në dhe ''kasetën'' e Bashës

Çdokush, që do të donte të bënte një analizë serioze të asaj se çfarë po ngjet sot me udhëheqjen e Kosovës të njëzet viteve të fundit, atë të dalë prej UÇK-së, nuk do të mund t’i shmangte dot disa pyetje thelbësore, që nuk mund të jenë retorike. Ku ishte Gjykata e Hagës, kur Hashim Thaçi, asokohe një djalosh...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora