E enjte, 01.12.2022, 03:36 AM (GMT)

Search by date: 11/13/2022

Jusuf Buxhovi: 'Çlirimi' i Kosovës nga partizanët - Ripushtim sllavo-komunist (6)

Lëvizja Nacional Demokratike Shqiptare (NDSH) 1945-1947 lindi në rrethanat dramatike nëpër të cilat po kalonte bota shqiptare në prak të përfundimit të luftës antifashiste, me ç’rast ajo u ballafaqua me sfidat  ekzistenciale, të cilat i vinin në njërën anë nga raporti i forcave të luftës, ku e majta dilte fituese dhe me këtë përcaktonte edhe sistemin...

Kozeta Zylo: Në Udhën e Shkronjave Shqip drejt Washingtonit

Fillimi i shkollave shqipe çdo shtator nëpër New York dhe në Online natyrshëm ka vështiresitë e veta për pajisjen e nxënësve me librat e abetares, gjuhës shqipe dhe lëndëve të tjera plotësuese.  Ky merak i madh sidomos për themeluesit dhe mësuesit shpesh herë është gërryes, por kur je këmbëngulës dhe...

Prend Buzhala: Lasgushi - Mendjeshpirti dhe Kosova

Lasgush Poradeci vdiq para 35 vjetësh, më 12 nëntor 1987. Edhe vetë Lasgushit i shkon thënia e tij: “Njerëzve të mëdhenj duhet t'u shënohet vetëm data e lindjes.” (Lasgush Poradeci). Ai na e la trashëgim të përgjithmonshëm thënien e bukur, TË MENÇUR; këtë thënie edhe sot ai na e vë në tryezën tonë të leximit...

Mikel Gojani: Roman sa dramatik, aq dhe poetik

Në fundin e vitit të kaluar shkrimtari dhe studiuesi i shquar i letërsisë sonë nxori në dritë romanin interesant me titull “Frymëmarrje nate”. Secili që e lexon me vëmendje këtë vepër bindet për të veçantat që ajo ngërthen brenda romaneve të tjera të këtij autori, po dhe të letërsisë sonë në përgjithësi...

Perikli Jorgoni: Zëra të largët nga nëntoka (2)

- Plot tre mote rojet pas më ndoqën,Plot tre mote ikëm shpat më shpat,Vetëtima na ndriçoi shtigjet,Natë e heshtur gjurmët shpesh na fshehu,Gurrë e freskët etjen na fashiti,Bujqit e barinjtë nër kasolle,Nëpër stane, bjeshka e kullotaMe ç'iu ndodh na pritën, na përcollën,Dhe pse ligji yt, Glauk, atyreMund t'u merrte gjënë edhe kokën...

Atdhe Geci: Koncert për Çamërinë

Mblidhuni çamë  dhe  arbanitëtë pavarësohemi  né nga grekus´mësojmë grekçe  as greqishtjem shqiptar s´flasim ndryshe! Mbani vesh qytete dhe fshatraruani  varret  të mos na digjengjatë i mbamë prangat në duartë drejtat tona nuk kanë flamur. Po fryn  erë  po  bie  dhe  borëe kam një letër  unë  me...

Kastriot Dervishi: Piknik në Korçë

Përpara se të vinte “liria” e 29 nëntorit 1944, populli ynë, i cili ende nuk kish njohur triskat e tollonat e socializmës, të cilat do ta mbanin në një ditë estetike të lavdërueshme, e kalonte kohën e lirë në mënyrën më të keqe në pikniqe tipike borgjeze. Në foto të indentifikuar...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora