E hene, 29.11.2021, 07:58 PM (GMT)

Search by date: 11/13/2021

Zeqir Lushaj: Lamtumirë Amerikë!

Që të jemi të sinqertë me lexuesit e shumte te ZemraShqiptare, ne banoret emigrantë shqiptarë të Cliffside Park, ne Bergen Contry, te NJ, USA, ne keto dite te percjelljes per ne At’Dhe te redaktorit te ZSh, dhe mikut tonë Zeqir Lushaj...

Frank Shkreli: Dita Botërore e Lirisë dhe kujtimi i viktimave të komunizmit

Çdo vit këtu në Shtetet e Bashkuara shënohet 7 Nëntori -- data e Revolucionit Bolshevik rus më 1917 -- si Dita Kombëtare e Viktimave të Komunizmit botëror, në kujtim të rreth 100-milion personave të vrarë, shekullin e kaluar, nga regjimet komuniste, anë e mbanë botës, përfshir masakrat dhe barbarizmat komuniste të Enver Hoxhës...

Enver Bytyçi: Open Balkan është i paligjshëm nga pikëpamja juridike!

Kemi shkruar e kemi folur pa fund për disavantazhet shqiptare e avantazhet serbe të iniciativës Rama-Vuçiq të Minishengenit apo të Open Balkan. Tashmë është shumë e qartë se Ballkani i Hapur i shërben interesave serbe në rajon. Por është interesant fakti që disa përfaqësues të SHBA-ve, pavarësisht kësaj, e mbështesin...

Lea Ypi: Të Lirë

Përpara dyqaneve kishte gjithnjë radhë, një radhë që ngjizej në pritje të kamionit të furnizimit. Po të mos kishe miqësi me shitësen, radha ishte e detyrueshme. Ky ishte rregulli i përgjithshëm. Por brenda tij kishte edhe një përjashtim të çuditshëm. Në vend që të qëndroje vetë në radhë, mund të vendosje një send...

Hivzi Islami & Arsim Ejupi: Gjeopolitikat antishqiptare në Gadishullin Ballkanik

Në këtë studim shqyrtohen rrethanat  gjeopolitike në rajonin e Gadishullit Ballkanik dhe manifestimet e tyre në hapësirën gjeoetnike shqiptare. Ballkani i cilësuar si “fuçi baruti” për një kohë të gjatë, sa i përket kufijve të “vizatuar” me dhunë dhe copëtimeve të njëpasnjëshme, eksperiencat më të hidhura i kanë shqiptarët...

Kalosh Çeliku: Unë sot nuk ju dua

Shteti i “përbashkët”, qe e ka ende në ballë edhe sot e kësaj dite vulën e Dexhallit me trumbeta në Librin e publikur asaj kohe ”Trumbetat e Tellallit” (1992) me kalorësit e arratisur në “Bit-Pazar”, në Shkupin Historik Shqiptar me “manifestime kultutore e arsimore”, vit pas viti (tri herë me radhë...

Timo Mërkuri: Prishësit e këngës

Nje ditë shtatori të vitit 2007, ndërsa  shikoja TVSH  tek po jipte një program të Asamblit  Shtetëror të Këngëve e Valleve s’di pse vëmëndjen time e tërhoqi në veçanti kënga ‘’Shqipe katër vilajete’’. Kjo ndoshta edhe nga fakti që për këtë këngë kisha shkruar diçka në librin tim ‘’Madhëria e saj-kënga iso-polifonike’...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora