E diele, 09.05.2021, 05:46 PM (GMT+1)

Search by date: 11/12/2020

Xhemal Ahmeti: Unë shqiptari oksidentaloriental

Kam ecur gjithë botën. Ose shumë pjesë të saja. Asnjë nuk e kam gjetur si unë. Kur flisnim për fétë i thoja gjyshët i kam të krishterë postpaganë, prindët myslimanë e unë lidhje s’kam çka jam. Tek ne ishte osmani, austrohungarezi, romaku që na mbylli periudhën ilirike dhe shumëkush tjetër. Latini me prozat e tij dhe osmani me ...

Sami Islami: Ezani dhe ritualet e tjera me altoparlantë

Për ndyshim nga kristianizmi që u reformua 4 shekuj më parë me Martin Luterin,  feja islame  mbeti, ashtu  siç ka qenë në shekullin e gjashtë, kur u proklamua si fe e re! Deri para 4 shekujsh edhe kristianizmi ishte fe radikale (ashtu siç është sot feja islame). Feja islame pra, si e tillë s’ka ndryshuar fare!...

Fritz Radovani: Rreth asaj votre

35 VjET: Mund t’ju duket çudi sësi dy vllazën pa pasë asnjë të keqe njëni me tjetrin për 35 vjet nuk kanë folë kurr bashkë, tue kenë të një oxhaku. Ndokush mendon menjëherë se shkaktarë mund të jenë.., dikush tjetër fajson plakën, dikush kushrinjtë.., por, askush nuk mund të kuptojnë se këta dy vllazën janë dy Klerikë Katolik të ...

Agron Tufa: Kakademikët - ''Në anën e duhur të historisë''

Kakademikët si Xhufi-Milo-Qosja, gjthë enveristët, marksisto-stalinistët, maocedunistët e titistët shqiptarë të Shqipëri-Kosovës, të qendrës e periferisë nga Kuçi në Ferizaj, le ta mbajnë si nuskë këto faqe, sa herë duan të këndellen në mastrubim patriotik e kombëtar me Enverin...

Albert Vataj: 33 vite nga vdekja e poetit

Qyteti, njerëzit, liqeni, valët, qielli, retë, era, gjethet, çapitja e hapave, mbeten të nderura në kujtesën e kohës si qiej të zbrazur nga fluturimet.Ai, poeti, Lasgush Poradeci, u këput bashkë me gjethen e fundit dhe iku me valën e liqenit, tej, atje kur asnjë ikje nuk mbërrin dot...

Kastriot Dervishi: Shoku Enver Hoxha ka porositur

“Duhet të luftojmë me mish e me shpirt tendencat shoviniste të atyre shqiptarëve që kërkojnë të ngjallin mërinë e vjetër kundër popujve të Jugosllavisë. Kjo është vija e anglo-amerikanëve, të cilët trashëguan politikën e fashizmit dhe synojnë të shkëpusin popullin tonë nga mikja e saj Jugosllavia...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora