E diele, 27.11.2022, 11:59 AM (GMT)

Search by date: 11/11/2022

Blerim Latifi: Parulla ma e përgjakshme në historinë e Kosovës të Shekullit XX

Në Beograd Vuçiq i paska dekoru Nenad Gjuriqin, ish drejtor i Drejtorisë Rajonale të Policisë së Mitrovicës Veriore, dhe Aleksandar Filipoviqin, ish shef i Drejtorisë Rajonale. Të parin me “Urdhrin e Meritës” të Klasit të Parë për Mbrojtje dhe Siguri, ndërsa të dytin me Medaljen e Artë për Guxim “Milosh Obiliq”...

Ndue Ukaj: Paudhësia jonë politike është duke i shtangë miqtë tanë

Amerika dhe perëndimi kur ishte nevoja e gjetën një ilaç për të ndalë gjenocidin e shtetit serb mbi shqiptarët e Kosovës dhe na çliruan.Amerika dhe perëndimi e kanë gjetë ilaçin edhe për t' na bërë shtet e shoqëri politike në vitin 2008.Amerika dhe perëndimi i kanë çelë të gjitha rrugët ndërkombëtare të vendit tonë...

Jusuf Buxhovi: 'Çlirimi' i Kosovës nga partizanët - Ripushtim sllavo-komunist (4)

Tri ditë para se Adem Voca me gjithë familjen të likuidohet në kullën e tij në Pantinë, ndërsa dhjetë ditë më vonë i njëjti fat do ta gjejë edhe Shaban Polluzhën në katundin Tërstenik të Drenicës, siç do t’i gjejë me mijëra bashkëluftëtarë të tyre anembanë Kosovës, të cilët do të vriten dhe masakrohen mizorisht...

Llesh Ndoj: Romani “Frymëmarrje nate” si mesazh për reflektim

Romani “Frymëmarrje nate” i shkrimtarit, studjuesit e intelektualit të përmasave mbarëkombëtare, Anton Nikë Berisha, botim i shtëpisë botuese “Faik Konica”, Prishtinë 2021, me botues “Kuvendi Franceskan” i Gjakovës, të mbërthen në leximin e tij nga rreshti i parë deri tek ai i fundit dhe nuk të “lëshon” ...

Fahri Xharra: Ky flet çka i thotë Serbia

Sa të mjerë që jemi, po duam ta varrosim Kosovën ose t'ia rikthejmë Serbisë.Pozitë dhe Opozitë mos thuani Jo!Ju të gjithë nuk e njihni historinë as bile nga 1912 -ta!Nicolas Bay flet si serb me gojën e francezit.Si është e mundur që gjatë qëndrimit të tij në fund të...

Nue Oroshi: Kuvendim për Shqipninë me Kapidan Mark Gjon Markun

"Shtëpia është e mikut dhe e Zotit kurse armiku që vjen për ta pushtuar tokën don plumb ballit".  Këtë thënie e kishte ndëgjuar sa e sa herë Kapidan dr. Mark Gjon Marku në kullën e Kapidanëve të Mirditës në Orosh në qendrën e shqiptarizmit, në vendin ku shekuj me radhë ipej kushtrimi për kryengritjet shqiptare...

Kastriot Dervishi: “Më vrisni”

Selim Xhaka, lindur në vitin 1925 në Mirovcë të Podujevës, ardhur në Shqipëri më 16.12.1960, u arrestua më 28.6.1961. U dënua me dy bashkatdhetarë të tij, të cilën edhe ata nuk e njihnin ferrin e Shqipërisë internacionaliste të bacë Enverit. Shkruan letra të shumta nga Burgu i Burrelit se ishte i sëmurë nga tuberkulozi...

Hysen Ibrahimi: Delvina Ibishi - Vatër e dashurisë

Sot doli nga shtypi libri i titulluar “VATËR E DITURISË'' autor nxënësja 12 vjeçare Delvina Ibishi, botues: Shoqatës së Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë “Papa Klementi XI Albani”.Libri i titulluar “VATËR E DITURISË” i autorës së re, Delvina Ibishi, është i shkëlqyer, i kompletuar me vlera...

Fritz Radovani: Kujtojmë të Ndjemin Daniel Gazulli, në 10 vjetorin e vdekjes

Jam para një stacioni televiziv të Tiranës. Ndjek fundin e lajmeve e mandej një pjesë të koncertit në vijim të tyne. Ndjehem i lodhun e i trishtuem. Folësi i lajmeve shprehet si të ishte një i huaj që me mundim ka arrijtë me e kapë disi shqipen, por gjithësesi asht ende i pasigurtë. Fjalitë janë gjithë “qoshe”, me një renditje...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora