E hene, 29.11.2021, 09:43 PM (GMT)

Search by date: 11/11/2021

Kolec Traboini: Djalë Tropoje

Ka qenë e njohur ndër nxënësit e shkollave të mesme se shoku i bankës ishte disi më i afërt se sa bashkënxënësit e tjerë. Pasi u ula, Zeqiri më dha miqësisht dorën e më tha “Jam Zeqir Lushaj prej Tropoje” e unë ja ktheva “ Jam Kolec Traboini nga Hoti”. As e kisha idenë nga binte...

Pusho në paqen e merituar, i paharruari ynë, Zeqir Lushaj!

Ndahet nga jeta në moshën 72 vjeçare gazetari, poeti, studiuesi, shkrimtari e veprimtari i mirënjohur shqiptaro-amerikan, Zeqir Lushaj, nga Tropoja e Alpeve Shqiptare (Malësia e Gjakovës); në tre dekada me detyra e funksione të larta në Tiranë, metropolin shqiptar; për një dekadë ishte i punësuar...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora