E diele, 09.05.2021, 05:37 PM (GMT+1)

Search by date: 11/11/2020

Blerim Latifi: Shqiptarët u bashkuan me austriakët kundër osmanëve

Historiografia shqiptare jep një version komplet tjetër: ishin shqiptarët ata që u bashkuan me austriakët kundër osmanëve. Historiani i famshëm britanik Noel Malcolm, në librin e tij më të ri “Rebels, Believers, Survivors. Studies in the History of the Albanian”, sjell një dokument të ditëve kur po zhvillohen...

Rexhep Shahu: UÇK - krenaria me e larte e shqiptareve

Gjykata speciale mund te therrase e te vrase dhjete, njeqind, njemije ushtare e komandanta te UÇK, por mos t'i shkoje askujt neper mend se ajo gjykate mund te denoje UÇK.Krijimi i UÇK eshte arritja me e larte, me madheshtorja me e pa perseritshme e shqiptareve ne historine e tyre mijevjecare...

Meri Lalaj: Shkrimtari i heshtur Fitim Sula

Flitet se në vendin tonë nuk lexojnë shumë njerëz, ama për të shkruar, shkruajnë të gjithë. Këshu dikush shkruan për vitet e vegjëlisë kaluar në fshatin e tij të dashur, dikush tjetër për përvojën e viteve në shërbimin ushtarak e të tjera. Ka edhe më keq, ata që kanë pare nuk lodhen fare, por paguajnë...

Nuhi Veselaj: Pse “po” paskajorja në standardin e shqipes së natyrshme (1)

Në këtë krye, duke u nisur nga fakti se shkenca ka vërtetuar që infinitivi në të gjitha gjuhët ku ka funksionuar dhe funksionon, dallon abstraktivisht nga format e tjera të pashtjelluara dhe të shtjelluara, ka shërbyer dhe shërben konceptualisht si ndërlidhëse në mes të sistemit verbal me atë nomunal, duke u...

Gjokë Dabaj: Kriza gjithnjerëzore dhe ''avullimi'' i ateistëvet

Ateistët kanë qenë shumë të pranishëm midis njerëzvet në të gjitha kohët. Njerëz që nuk besonin, ose më mirë të themi, njerëz që e dinin se nuk ekziston ndonjë fuqi e mbinatyrshme, e jashtënatyrshme, e cila të kujdeset për natyrën, ka pasur dhe do të ketë gjithmonë. Natyra është perëndia e vetëvetes...

Dedë Preqi: Tërbimi i Serbisë dhe betimi ndaj Kosovës

Serbia si gjithherë ishte e tërbuar  ndaj Kosovës, andaj edhe sot betohet në kokën e saj, por edhe pse i rrah me rrëmbim pulsi i brendshëm i saj i sëmurë prej kohësh dhe i miteve të çelbura, e cila betohet edhe sot para qytetarëve të vet, duke e rrumbullaksuar Kosovën nën kushtetutën e vet, duke e ditur mirë...

Sami Islami: Si u bë alpet shqiptare Bjeshkë të Nemuna

Fjala ALPE nënkupton male të larta apo bjeshkë. Këso malesh të larta kemi në Evropën Qendrore, që përfshijnë territore të Francës, Italisë, Zvicrës, Lihtenshtajnit dhe Austrisë. Këto bjeshkë ose vargmale njihen si Alpet e Evropës Qendrore.Pokësi bjeshkësh kemi edhe në trojet tona, të cilat ne i...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora