E diele, 27.11.2022, 11:50 AM (GMT)

Search by date: 11/10/2022

Syrja Etemi: Arsimi në trevën e Tetovës në kohën e sundimit të Mbretërisë SKS

Një ndër sfidat më të mëdha të popullatës shqiptare në kohën e Mbretërisë Jugosllave (në të ashtuquajturën: Sërbia Jugore), ka qenë përballja me politikat arsimore - kulturore, ku, pjesa dërmuese e popullatës ka qenë e paarsimuar. Në këtë kontekst, kundruall “çarshisë introverte osmane”,  në akceptimin apo ballafaqimin...

Jusuf Buxhovi: 'Çlirimi' i Kosovës nga partizanët - Ripushtim sllavo-komunist (3)

Në fillim të dhjetorit, pasi që të ketë arritur dekreti për qërimin e hesapeve me ata që nuk ishin komunistë dhe nuk i takonin lëvizjes partizane, të cilët njëherësh cilësoheshin si antikomunistë dhe reaksionarë (të tillë ishin rreth nëntëdhjetë për qind të Shqiptarëve), pikërisht ditën e dytë të këtij muaji, më 2 dhjetor...

Florim Zeqa: “Autogoli” i Albinit 5 minuta para përfundimit të ndeshjes!

Largimi masiv dhe i organizuar i serbëve nga institucionet e Republikë së Kosovë të kujton kohën e shkëputjes tonë nga institucionet e shtetit të Serbisë, përkatësisht Jugosllavisë! Përderisa ne jemi larguar me dhunë nga vendet e punës prej regjimit të Millosheviqit, serbët po largohen me vetëdëshirë nga vendet....

Kimete Berisha: Qeveri anti-amerikane!

- Kryeministri Albin Kurti po kërkon nga serbët të mos largohen nga Institucionet, pasi që ata janë larguar.Nuk i fton serbët të kthehen në Institucione, i fton të mos i braktisin Institucionet, pasi që i kanë braktisur.- Albin Kurti ka kujtuar se mund t'i ndajë serbët ashtu siç i ka ndarë shqiptarët, në shqiptarë të 'ndershëm' dhe 'të pandershëm'! ...

Visar Zhiti: Në tokën e shenjtë

Me të zbritur nga qielli në aeroportin e Tel Avivit, duke parë gjithandej flamujt e Izraelit, i thashë Edës time që po më shfaqet Atjoni, djali ynë më një flamur izraelit në dorë, kur ishim në një Panair Libri në Laipzig, atë po shikoj dhe unë, më pëshpëriti ajo…

Genc Hoti: Pse u vendos “standarti” ne Shqiperi me 1972?

Me 9 nentor 2022, ne televizorin shteteror shqiptar, u ritrasmetua nje emision ku nje grup kompetentesh ne fushen e gjuhesise kerkonin t’i mbushnin mendjen Kombit Shqiptar aresyen perse u vendos standarti gjuhesor ne shtetin shqiptar me 1972 duke qene larg te vertetes ne menyren me te tmershme te mundeshme...

Fadil Sahiti: A ka sot Kosova elitë intelektuale?

Po i bashkohem një mikut tim gazetar rreth debatit nëse ka apo nuk ka sot Kosova një elitë intelektuale, siç e kishte në vitet '80 dhe '90. Kam shkruar edhe një herë për intlektualët e atyre viteve. Unë besoj se elita intelektuale në atë kohë ishte ndryshe nga kjo që ne sot i quajmë te tillë, e që përbëhet nga njerëz....

Albert Vataj: Të mjaftohesh me botën prej letre, fjalësh dhe shpirtjeje

Nuk mund ta përfytyroj se si mund të ishte bota pa libra, pa fjalën e farkëtuar në shpirtjet prej zjarri dhe pasioni, pa letrën e njomur me gjak e me lot, por ajo për të cilën jam i vetëdijshëm është se çfarë isha dhe arrita të jem para dhe pasi në jetën time hyri libri, u bëra rob i fjalës dhe i vëllimt prej letre...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora