E hene, 29.11.2021, 09:37 PM (GMT)

Search by date: 11/10/2021

Adil Fetahu: Ndërroi jetë Poeti, Shkrimtari e Publicisti Zeqir Lushaj

Si rrufeja  nga qielli i kthjelltë goditi zemrat e familjarëve, shokeve, miqëve e lexuesve të shumtë, lajmi se sot (më 10 nëntor 2021) pushoi zemra e gazetarit, poetit, shkrimtarit e publicistit Zeqir Lushaj, nga Shëngjini.Zeqiri u lind në fshatin Gri të Tropojës, më 8 mars 1949...

Hysen Berisha: Zeqir Lushajn e paska ftuar e shoqja

Në vitin 1995, pas pesë vjetësh, në Bergen të Norvegjisë, më vjen im at. Na kishte zënë malli edhe për takimin fizik babë e bir, por edhe për njerëzit në vendlindje. Thesi i pyetjeve ishte i madh. E ngushllova për të vëllanë që i kishte vdekur 13 muaj më parë. Ka qenë më i ri nga im at. Me frikë e pyesja...

Blerim Latifi: Në Ballkan kanë filluar të shfaqen fantazmat e të kaluarës

Me të mbaruar takimin me emisarin amerikan, Milorad Dodik u nis për në Ankara që të takohet me Erdoganin. Ata që mendojnë se njeriu kryesor i Putinit në Bosnjë, po përpiqet të ruaj paqen dhe stabilitetin e Bosnjës, janë thjeshtë naivë. Kushdo që e kupton logjikën makiaveliste të lojërave politike, nuk e ka ta vështirë...

Xhelal Zejneli: Numri i madh i partive politike mund ta dëmtojë interesin kombëtar

Në hapësirën politike shqiptare ka numër të madh partish politike. Sipas të dhënave të Komisionit qendror të zgjedhjeve, të vitit 2014, në Shqipëri kanë qenë të regjistruara 124 parti politike. Në zgjedhjet vendore të vitit 2015 kanë marrë pjesë 54 parti politike. Parti kryesore janë Partia Socialiste dhe Partia Demokratike...

Fahri Xharra: Cili është Nuri Bexheti?

“FRM siguron se herët apo vonë, në Kosovë do të triumfojë Islami. Edhe pse Kosova sot është nën sundimin e Perëndimit të Krishterë, një ditë kur të fitojë pavarësinë dhe të çlirohet nga sundimi i huaj, pjesë e pavarësisë së Kosovës do të jetë edhe fitorja e Islamit mbi Laicizmin,”...

Ibrahim Kabili: Treshja institucionale me tre Jo-të e fuqishme ringjall shpresë

Ringjall shpresën se diçka do bëhet për konsolidimin e shtetit të ri dhe të brishtë të Kosovës. Ringjall shpresën se tre institucionet më të larta të shtetit janë në harmoni të plotë midis tyre. Ringjall shpresën se tre drejtuesit kryesor kanë pak a shumë të njejtin qëndrim për problemet kardinale të Kosovës. Të ringjall...

Jusuf Buxhovi: Zgjerimi i Lëvizjes së Rezistencës Kombëtare dhe Lufta e Drenicës

Në fillim të dhjetorit, pasi që të ketë arritur dekreti për qërimin e hesapeve me ata që nuk ishin komunistë dhe nuk i takonin lëvizjes partizane, të cilët njëherësh cilësoheshin si antikomunistë dhe reaksionarë (të tillë ishin rreth nëntëdhjetë për qind të Shqiptarëve), pikërisht ditën e dytë të këtij muaji, më 2 dhjetor, do të shënohen...

Lekë Mrijaj: Çifti merr bekimin apostolik nga Papa Françesku

Nga Selia e Shenjtë Vatikani-Papa Françesku i është dhënë një mirënjohje Bekimi Apostolik për me shumë Hire Hyjnore për njeriun e devotshëm mendjemprehtë dhe të një humanisti të grigjës së tij, z. Gjon Krasniqin dhe bashkëshortes së tij zonjës Zojë Marnikut të cilët veq tjerash dhanë një kontribut simbolik...

Prend Buzhala: Takim letrar në Klinë

Sot në Klinë u ndjeva shumëfish i nderuar: në organizim të Forumit të Intelektualëve “Luigj Gurakuqi” të Klinës, u organizua një takim letrar, me kumtesa shkencore e me përurime librash, në shenjke të 70-vjetprit të lindjes sime. Ky Forum (e drejton tani Pal Canaj), vepron që nga viti 1990 dhe ka qenë një zë autentik i Klinës...

Hilmi Saraçi: Dhëmbashi

Banorët e fshati Tangar janë të njohur për rritjen e gomarëve dhe të kuajve. Ata për këto shtazë kanë një dashuri të veçantë. Megjithë tokën e begat, ata e kanë lënë pas dore. Kanë zgjedhur profesion tjetër, të rrallë, kanë dëpërtuar në shpirtin  dhe mëndjen e kalit dhe të gomarit, sikur nuk ka karakteristikë që nuk e dinë për këto kafshë...

Fahri Xharra: Josef Martinsen - Turp për ty Kosovë! (2)

Rasti në fjalë ka të bëjë me mirëqenien e grave që janë abuzuar seksualisht gjatë luftës së viteve 1998-99 dhe të drejtën e tyre për dinjitet dhe për një shpërblim të drejtë financiar. Këto gra të cilat qëndruan të forta gjatë luftës duke u kujdesur për familjet, fëmijët dhe shtëpitë,meritojnë nderim nga shoqëria, dhe jo injorim...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora