E diele, 01.08.2021, 01:56 AM (GMT+1)

Search by date: 11/10/2020

Xhelal Zejneli: Shqiptarët dhe politika

Pluralizmi në hapësirat shqiptare filloi në vitin 1991. Që atëherë e deri më sot, hapësirat shqiptare ndodhen në fazën e tranzicionit. Tranzicioni në Kosovë filloi pas çlirimit të saj nga pushtuesit serbë. Shtetet e konsoliduara si Sllovenia dhe Kroacia, ka kohë që kanë dalë nga tranzicioni. Ato janë bërë edhe pjesë të...

Zeqir Lushaj: Lamtumire poeti i madh Zaplluzha

U nda nga ne nje poet i madh, djali i Prizrenit e burri i Prishtines, (sic e therrisnin shpesh ne Zemrashqiptare), Adem Zaplluzha.Kaloi ne boten tjeter ai qe e la emrin  e shpirtin  e tij ne 148 vepra poetike, besoj se rekord kombetar, per nganumeri i librave te shkruar....

Halim Purellku: Struktura kombëtare e popullsisë së Rekës së Epërme

Reka e Epërme shtrihet përsëgjati rrjedhës së sipërme të lumit Radika. Ajo kap hapësirën gjeografike ndërmjet shpateve më jugore të malit Sharr-qafëmalit Vllajnicë-mali Bistra-zonës Reka e Poshtme dhe maleve Kërçin e Korab. Ndër shekuj, numri i vendbanimeve në këtë zonë oscilon (lëviz), varësisht nga...

Prend Buzhala: Adem Zaplluzha - Uragani i ndërprerë poetik

Ky vit po na i rrëmben shumë krijues. Ndër ta është edhe Adem Zaplluzha (1943-9 nëntor 2020). Kam pasur rastin të jem redaktor i vëllimit të tij poetik "Mbi shpirtin e erës pagane”. Ky vëllim ishte i 108-ti me radhë! E pra, do të mbahet në mend, me sa di unë, si autori që ka botuar më së shumti libra letrarë, kryesisht poetikë...

Kozeta Zylo: Pavarësia e Kosovës po kërcënohet dhe po vihet në rrezik

Nuk kam ndërmend të shkruaj qoftë dhe një paragraf për lotët që derdha, ose çfarë trishtimi më dha kur pashë sot nga ekrani im në New York vëllezërit shqiptarë të Kosovës në bankën e të akuzuarve në gjyqin special të Hagës, sepse ne se je shqiptar patjetër që ke ndjerë trishtim dhe dhimbje...

Mehmet Musa: Një shekull e gjysmë në istikame për çlirim e bashkim kombëtar!

Kështu qëndruan në këmbë ,me gishtin në kamëz e çdo here në front nëpër luftëra  vëllezërit ; Dinë e Sakë Fazlia e pas tyre bijtë e tyre Bardhosh e Hajdar Dina e deri të Hysen ,Jusuf e Bardhosh Bardhoshi, Hysen, Jusuf, Bardhosh e Avdyl Gërvalla, nga Duboviku. Ata luftuan kundër perandorisë osmane e kundër xhonturqëve...

Xhemal Ahmeti: Kosova sërish para gjykatës serbe

Shumica nga ata që shpifnin dhe akuzonin komplet njerëzit e UÇK-së e dinin se kjo do jetë finalja: vënia në rrezik e shkaqeve, arsyes dhe faktografisë që garanton qenien e shtetit të Kosovës. E dinin se në finale do të kriminalizohet lufta shqiptare për pavarësi. E dinin se lufta do të...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora