E merkure, 08.07.2020, 03:11 AM (GMT+1)

Search by date: 11/10/2019

Fotaq Andrea: E trishtë, shumë e trishtë

“Në një fshat të vogël shqiptar, një toger i këmbësorisë koloniale rri e ndjek me vështrim të ngulët, mbi një ndenjëse të gurtë pranë rrapit qendror të fshatit, një të moçëm shqiptar që prej disa çastesh ia ka marrë këngës së vajit duke i shkuar lotët çurg.- Po pse këto lot, ç’të mundon? – e pyet...

Entela Binjaku: Shoqata Kulturore “Arumunët e Shqipërisë” nderon kontribuesit në vite

21 tetori i vitit 1991 është edhe viti i themelimit të Shoqatës Kulturore “Arumunët e Shqipërisë”. Në nderim të kësaj date dhe në vijimësi të aktivitetit të saj, shoqata organizoi këtë fillim nëntori një takim ku morën pjesë aktivistë, anëtarë dhe drejtues të degëve në rrethe.I pranishëm në takim ishte edhe përfaqësuesi më i lartë i Rumanisë...

Xhelal Zejneli: Faktori politik shqiptar në Maqedoni dhe zgjedhjet e prillit

Për zgjedhjet parlamentare të parakohshme në Maqedoni kanë mbetur edhe rreth pesë muaj. Me fillimin e pluralizmit politik në vitin 1991, Maqedonia hyri në atë që quhet periudhë e tranzicionit. Që atëherë, kanë kaluar pothuajse tri dekada. Maqedonia ndërkaq, vazhdon të jetë në një tranzicion pa mbarim...

Shefqet Dibrani: Demoralizimi demokratik

Isa Mustafa, kreatori i LKJ-së, duhet të marrë shembull nga drejtori i AKI dhe urgjentisht të largohet nga LDK-ja. Pastaj nëse dëshiron Kryesia e LDK-së mund ta dekorojë me Urdhrin e AVNOJ-it, për merita të jashtëzakonshme, për futjen e konceptit përçarës brenda LDK-së. Kjo klientelë e ardhur nga...

Nexhat Halimi: Asnjë gjurmë mos e fshij prej ballit

Sipërfaqja e ditës së kuqërremtë ngjyrosej me peizazhe të rralla, të pakrahasueshme. Mezhdat, që ndanin copëza arash në forma të ndryshme, drunjtë, vijat e ujit dhe udhët, ndonjë lule dhe zogjtë në cicërimë nga gardhi natyror i gjelbër te pemët, krijonin një pamje përrallore deri te fshati i vogël...

Albert Zholi: Në vend të lamtumirës

“Anita Bitri një meteor, në qiellin e këngës shqiptare” - Po pse kaq shumë njerëz janë mbledhur dhe mblidhen çdo vit për kujtimin tënd?! Mos është premierë festivali, apo kujtimi yt engjëllor, ku çdo vit mbushur me kurora të pafundme lulesh shumëngjyrëshe, të kujtojnë vëllezërit, të afërmit, miqtë, fansat besnikë...

Sejdi Berisha: Urë e Bajramhasanëve

Kaherë më kujtohet uraKur rrugën filluanMe kubëza ta shtrojnëRrugën që lidhte fshatra e qyteteInteresantIshte hallkë historie e rrugësE ruante edhe Bistricën e Lloçanit. Kur binte shiMë humbnin lopëtSe nën urë strehoheshaPër të mos u lagur ...

Përparim Hysi: Një Poete që operon me metafora

Libri me 72 poezi lirike të POETES VERA ISTREFAJ,  më erdhi përmjet internetit. Erdhi dhe jam befasuar: kam njohur një POETE LIRIKE që "operon"  me metafora dhe,  ngaqë poezia lirike është quajtur nga ESENINI:-Mbretëreshë e poezisë, unë,  nga  ana ime, po e quaj PRINCESHË të LIRIKËS MBARËSHQIPTARE...

Mevlud Buci: Zenel Hoxha i Gjurasit - qëndrestar e burrë kuvendesh

Figurat e ndritura të kombit vijnë përmes dritës së qëndresës dhe përmes provave atdhedashëse ,sepse ata kaluan rrebeshe të historisë duke lënë testament për brezat  vetëmohimin për atdhe e për flamur.Ky mendim m`u përftua ndërsa mbarova së lexuari librin për Zenel Hoxhën të autorit luznak Beqir Mata...

Zymer Mehani: Lumi im i madh

Nganjëherë m'i ngjan Kalit të BaladësMe jelën e bardhë i mbushur gjithë shkumbëÇfarë bart në shpinën tënde që kurrë nuk e kërruseCili qenka ai kalorës që të kalëronE të ndalet s'dashka as n' paqë as n'furtunë Edhe vashës mitare me lot në sy m'i ngjan...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora