E hene, 29.11.2021, 09:06 PM (GMT)

Search by date: 11/1/2021

Frank Shkreli: Liria e Fjalës dhe ''foltoret'' e Sali Berishës

Javën që kaloi 18 shtete, përfshir Shtetet e Bashkuara të Amerikës, me anë të një deklarate të përbashkët, si më poshtë, dënuan këcënimet dhe sulmet e Rusisë ndaj gazetarëve në atë vend. Joint Statement on Media Freedom Coalition on Media Freedom in Russia - United States Department of State.  18 vendet...

Edison Ypi: Nga bundrrat e Tiranës tek Majlinda e punës

Ta pranosh ftesët për të vajtur në promovimin e njërit nga librat e shumtë që ka autor, kopertinë, çmim, por s'ka energji, s'ka magji, s'ka asgjë - je aq budalla sa më mirë gjej një çengel, ngule në tavan, merr një litar, lyeje me sapun, dhe gjithçkaje jepi fund.Ta pranosh ftesën që të vjen me rasti...

Gani Mehmetaj: Ligji i turpit

Nuk e di a e dini, z. kryeministër, por administrata juaj me ministrin e Financave në krye, për fillim ka përgatitur dhe ka nis të shpërndajë listën prej 700 emrash të atyre që do t’u ndërpriten pensionet, sepse e kanë vërtetuar se nuk i paskan paguar kontributet për Serbinë.Mbi njëqind mijë shqiptarë: gazetarë...

Xhelal Zejneli: Maqedoni e Veriut - Rezultatet për Kryetarë Bashkish

Në komunat ku garon kandidati shqiptar, partitë sllavo-maqedonase - VMRO-ja dhe LSDM-ja kanë fituar nga një komunë.Në dy komunat më të mëdha, siç janë Tetova dhe Gostivari, BDI-ja i humb zgjedhjet.Të dhënat e mësipërme janë marrë nga Komisioni shtetëror i zgjedhjeve.Në tri komuna, zgjedhjet për...

Prend Buzhala: Një kundrim në ditëlindjen time të 70-të

Përsëri e përsëri: e çka tjetër mund të numërosh në këto çaste?Cilat momente?Cilën rrjedhë kohe mund ta zësh?Përsëri Një Sekondë Kohe të del përpara.Dhe të thotë: hajt, numëroji furitë e stuhisë apo të erëssë fortë.Dhe aty për aty jepesh në meditime...

Resmi Osmani: Gangsterët

Tringëlloi zilja e celularit. Numri i panjohur.-Po, të dëgjoj. Ah, qënke ti!Po të pres. Si do më njohësh? Fare thjesht. Kam një kapele borsalinë tiroleze, të përhinjtë, xhup lëkure , xhinse blu dhe atlete Adidas. Për siguri po të postoj fotografinë. Të pres te veranda e Taivanit, me pamje nga Shallvaret, në ora dhjetë fiks...

Fritz Radovani: ‘’Ndergjegja, e verteta dhe e mira’’

Në rreshtin e fundit të letres që i dergoi kryeministrit  Pader Mëshkalla, shkruen: “Nuk me ka shty me Ju shkrue Shkëlqesë, as urrejtja, as ambicioni, as interesi por vetëm ndërgjegja, e vërteta dhe e mira.” Asht e vështirë me pranue se lexuesi të cilit i drejtohët letra ka mujtë me kuptue se Pader Mëshkalla, me këto pak fjalë...

Kastriot Dervishi: “Të zhdukur” nuk janë personat që nuk u gjenden eshtrat

Pa marrë parasysh asgjë nga legjislacioni ynë, por duke iu referuar përkthimeve të gabuara që vinin nga jashtë, këto vitet e fundit në fjalorin e përditshëm ka hyrë përdorimi i fjalës “i zhdukur”, për personat që nuk u dihen eshtrat, të cilët kanë humbur jetën gjatë periudhës së komunizmit. E vërteta është se në masën...

Anton Marku: Biri i askujt

Në gurë u shndërrua prroji ku lahesha si fëmijëlagjen ku luaja dikur nuk po e njoh mënjë shtresë hiri rrëshqet gishtave të mi të djegurduke i mbledhur gacat që gjyshi tek pragu m’i lakam mbetur pikë në kohë, sikur të isha bir i askujtgojët e vdekura më përqeshin sa herë hapi derën...

Nue Oroshi: Pesha e gurit Arbëror

Rrezatimi i ecjakeve paraqitët pranë panteonit qiellor. Sikur toka të mendonte me kohë për diellin pranë qiellit të freskët dhe rrezatues do të ndërtohej një gurapeshë e madhe e cila do ta dritëzonte qiellin për ti ndalur hënës shikimin kah toka dhe qielli shqiptar. Sikur më kohë të ndëgjohej zëri i arbërisë pranë panteonit qiellor shqiponjat...

Nikoleta Kovaçi: Gjurmë!

Sërish bashkë na, si gjithmonë e jetës: unë, prroni e ky shteg si dere parajse që ngultas më bindet, më pret e përcjell si domosdoshmëri unike kthimi… Na jena rrit bashke, formesue po bashke, kena humb e ruajt shumeçka gjithnji bashkë!Ky shteg qe me çonte te prroni, ishte dëshmitari i lidhjes se...

Kastriot Dervishi: Djegie shtëpish e marrje bagëtish!

Më 4 gusht 1944, në raportin e intendentit të shtabit të Qarkut Korçë, midis të tjerash shkruhet:"Po paraqitet një raport mbi çështje e sekuestrimeve të disa reaksionarëve për të cilat të vihet në dijeni Këshilli i Qarkut dhe të na njoftojë së shpejti qëndrimin që duhet të mbahet mbi pasuritë e tyre. Çështja është urgjente...

Albert Z. Zholi: Flet “Mjeshtri i Madh” Dhimitër Gjoka

Para disa ditësh Dhimitër Gjoka mori titullin “Mjeshtër i Madh” nga Presidenti Ilir Meta. Ky vlerësim vjen pas një pune 45-vjeçare në ekran ku ai me zërin e tij, me korrektesën e tij ka marrë urimet e miliona shqiptarëve kudo në botë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora