E diele, 09.05.2021, 06:04 PM (GMT+1)

Search by date: 11/1/2020

Resmi Osmani: Lamtumirë Lord Bajron!

Në gjidetin e limanit të Argostolit të  ujdhesës joniane të Qefalonisë që, në atë kohë ishte protektorat anglez, më 28 dhjetor 1823, pak dit pas kremtimit të kërshëndellave, kishte hapur velat gjemia e  hidriotit Andon Kryeziu, që do të shpinte në Mesolongj ndihmat dhe lordin anglez Bajron me gardën e tij suliote...

Fritz Radovani: 'Si e kujtoj 2 nandorin 1945'?

Kushedi sa herë kam pyet veten: “A ka guralec të pa lamë me gjak Zalli i Kirit, pranë Vorreve të Rrëmajit në Shkoder?!”… - Nuk besoj !! Lindëm e u plakëm me krizmat e automatikëve e rrëkajët e gjakut që derdheshin në lumin Kir... E nder kaçuba ferrash, qira të ndezun prej Nanave tona, që tash 75 vjetë lotët e...

Prend Buzhala: Tryeza e pasur e Zymit

Është viti i 49-të i TAKIMEVE TË GJEÇOVIT. Sado që është kohë jo e lehtë, sado që brenda dy takimeve nuk janë edhe zymjanë të autoritetshëm; megjithatë, Zymi iu dha kuptim e madhështi këtyre takimeve, si për mga auditori i përzgjedhur, si për përbërjen e  pjesëmarrësve të institucioneve...

Fahri Xharra: Historia Dardane e Bujanocit

M`u desht të lexoja nga prof. Frank W. Walbank-u (1909-2008) që të gjej se çka mëshehte  dhe ende mësheh nëntoka e jonë. Këndejpari ku jemi sot, dhe ku ishim dikur ; andej pari ku të parët tonë jetonin dhe lundronin përgjatë historisë ; andej pari ku kemi mundësi t`i çasemi e nuk duam por edhe andejpari ku nuk...

Gjokë Dabaj: Kohë për t’u zgjuar apo kohë për kllapi?!

Emisioni “Koha për t’u zgjuar” ka kuptim të dyfishtë:1. Është mëngjesi, kur njerëzit duhet të zgjohen dhe të fillojnë punët e ditës.2. Është koha, periudha, epoka, kur populli duhet të zgjohet (nëse është në gjumë) dhe të qartësohet, në mënyrë që jeta e tij, në këtë rast jeta e popullit tonë, të mos jetë një ravgim...

Florim Zeqa: Hajdutët e lirë, qytetarët të izoluar!

Pavarësisht shumës, vjedhja e zyrtarëve shtetërorë është e rëndë dhe e lëndon imazhin e shtetit. Pa asnjë dyshim, prapa vjedhjes së 2 milion eurove nga thesari i shtetit qëndrojnë të fortët e politikës, përkatësisht bosët e partive politike dhe oligarkët ekonomik.Në këtë vjedhje spektakulare nuk bëhet fjalë...

Përparim Hysi: ''Ilaçi'' që "shëroi" covidin?!

Po t'u thosha që u gjet "ILAÇI" që "shëroi" covidin, të gjithë do suleshit për"recetën". Mjerisht, "recetën" nuk e kam unë, por e ka KRYEBASHKIAKJA e ROSKOVECIT, ZONJA MAJLINDA BUFI. Sa për vete, e"piva këtë lloj ilaçi"dje, më 30 tetor dhe ndihem mirë. Sado...

Gjon Keka: Një Shtëpi e një fisniku pellazg

Shumë studiues e autor europian e dëshmojnë zanafillën pellazgo-ilire të arbërorëve europian; rrënjët gjuhësore ,të kulteve e monumenteve tjera të lashta që ata kanë gjetë gjatë udhëpërshkrimeve të tyre i kanë bindur se ekziston një lidhshmëri...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora