E marte, 19.10.2021, 10:29 PM (GMT+1)

Search by date: 10/8/2021

Florim Zeqa: Qytetarët pa ujë të pijes, kandidatët e etshëm për pushtet!

Me të filluar së shkruari për qytetin tim pa ujë të pijes, në mendje më erdhi poezia trishtuese e Fan S. Nolit “Anës Lumenjve”, e përshtatur realitetit të sotëm; anës lumit i palarë, anës dritës i paparë, pranë sofrës i pangrënë, pranë dijes i panxënë…, dhe një zë vengon nga lumi, më buçet, më zgjon nga gjumi, se mileti...

Kalosh Çeliku: Nastradineca

Klubi i tollumbave me regji dhe skenografi turoko-arabe-skllave, gati të gjithë shqiptarët e dinë anë e mbanë Atdheut, se: ka prodhuar me shumicë e pakicë me thasë, “artistë” të partive politike në Qeverinë me “besë” e pa besë: spiunë, politikanë të arratisur, deputetë të popullit e ministra me këmbët dhe trutë në legen...

Ramush Haradinaj: Të pavërtetat për gazin amerikan

Është për keqardhje se si po provohet të devijohet çështja e gazsjellësit amerikan, duke u thënë të pavërteta për të. Pohimet se Fondi prej 200 milionë dollarësh i MCC nuk ka qenë i specifikuar për gazin dhe diversifikimin e energjisë, është krejtësisht i pavërtetë.Ka pothuajse tri vjet ç’prej se ka filluar ky projekt...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora