E enjte, 02.12.2021, 10:08 PM (GMT)

Search by date: 10/8/2020

Kalosh Çeliku: Rruga për në Baba Tomor

Fitore. Djemnusha kërkonte dyluftim në male, mes lisave. Edhe, atë: “Një natë me arusha e drenusha”. E Unë, e kisha nxjerrë shpatën nga brezi në “Çair” të Shkupit mes ferexheve zeza. Minareve të xhamive. Ende nuk më ishte mbushur mendja se Ferexhja e Zezë...

Ndue Ukaj: Sot jepet Çmimi Nobel për Letërsi - dinamiti kulturor

Sot sytë e botës së kulturës dhe të artit, drejtohen kah kryeqyteti suedez, Stockholmi, ku jepet Çmimin Nobel për Letërsi.“Çmimi Nobel për Letërsi është dinamit kulturore”, shkroi Per Wästberg, shkrimtar dhe anëtar i Akademisë Suedeze, në një shkrim ...

Fahri Xharra: Gjuha dalmate e zhdukur!

Një pyetje shumë e rëndë që në fillim ,apo ende pa e filluar shkrimin. Sa më shumë po studioj , mësoj ,po nxë aq më largu po iku nga vet kombi im i cili nuk e gjeti asnjë moment të qetë që ta sheh vetveten sot , për ta krahasuar me të kaluarën dhe të nxjerrë mësimi historik se cila  është mësuesja e jetës...

Dea Halimi: Dy poezi nga nobelistja Louise Glück

Gjë e madheështë të mos  keshmendje. Ndjenjat:oh, i kam ato;ata më qeverisin mua. Unë kamnjë zot në parajsëquhet dielli dhe çeli-lulëzojpër të, duke ia treguarzjarrin e zemrës, atë zjarrsi prania e tij.Çfarë mund të jetë një lavdi e tillë...

Albert Vataj: Poetja amerikane Louise Glück fitoi çmimin Nobel

Poezia rikthehet triumfalisht në hollin e famën. Bota e letrave ka shuar kureshtinë e pritjes me një befasi, që ishte e tillë edhe për poeten, e cila laurohet me çmimin prestigjoz. Akademia Suedeze vlerësoi atë që e quajti "zëri i pagabueshëm poetik i zonjës Glück që me një bukuri të rreptë e bën ekzistencën...

Atdhe Geci: Gjuha shqipe, gjuhë e parë e njerëzimit

Gjuha shqipe e pellazgo ilirëve është pjesë përbërëse e dheut të kozmosit tokësor, yjor dhe diellor. Dy shkronjat ZZ-ë, në zemër të diellit të quajtura “Vula e zotit”, dëshmojnë emocoionin e shpirtit pellazg për përënditë. Fuqia e gjuhës shqipe është sa fuqia e diellit lexojmë në “Traktatin e Origjinës Pellazge të Shqiptarëve...

Përparim Hysi: Petraq Zoto - Genta

Sapo mbarova romanin "GENTA" të shkrimtarit,PETRAQ ZOTO. Në gjykimin tim (domosdo,jo veç timit),PETRAQ ZOTO ka sjellë për lexuesin një roman dashurie. Po në gjykimin tim,kemi të bëjmë me një "poemë lirike" që nuk është shkruar në vargje. Vërtet që mungojnë vargjet...

Zenel Çeliku: Më 25 Prill, Rama “kërcënohet” nga Duka

Po, po, Kryeministri Rama vërtetë kërcënohet shumë nga Agron Duka, por ky kërcënim është elektoral për në zgjedhjet e 25 Prillit 2021. Kryetari I PAA-Duka, është një emër shumë I dashur për mbarë qytetarët e Qarkut Durrës, pikërisht ky është kërcënim real për Edi Ramën...

Edison Ypi: Seferi

Seferi lindi në Pacomit pranë Vjosës, përballë me Dhëmbelin dhe Nëmërçkën. Kur Seferi ishte fëmijë, një ditë kqyrte laryshinë e njerëzve, ditën tjetër shtrihej përmbys në tokë me orë të tëra shihte i mahnitur ecejaket e milingonave, strategjitë e tyre të mbijetesës. Seferi mahnitej gjithashtu me pyllin, fletët e dushqeve, të cilat...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora