E marte, 19.10.2021, 10:19 PM (GMT+1)

Search by date: 10/6/2021

Edison Ypi: Zotniu

Zotniu nuk është ky legeni që mbahet për serioz dhe rren në Fejsbuk.Zotniu i vërtetë pëlqen ose nuk pëlqen, komplimenton ose refuzon.Zotniu që shpif, intrigon, trillon, nuk është Zotni, është llum, është pështirosje.Zotniu që është Zotni, i di mundësitë dhe aftësitë e veta, është i vetmjaftueshëm, është i durueshëm...

Kastriot Dervishi: Elsa Martinelli, gruaja e gazetarit të vrarë Nebil Çika

Elsa Lavrentos Martinelli, lindur në vitin 1907 në Korfuz ishte bashkëshortja e Nebil Çikës. Fejesën e tyre e njoftoi revista “Minerva”, nr.38, maj 1936. Nebil Çika u vra në hotel “Bristol” në Tiranë më 12.11.1944 në prag të vendosjes së plotë të pushtetit komunist në kryeqytet. Në dokumentet e kohës thuhej se Nebil Çika...

Driton Gashi: Apel për reagim masiv ndaj filmit antishqiptar dhe denigrues

Para afër tri javëve ju pata informuar për emitimin e filmit të lartpërmendur në kanalin e parë publik gjerman ARD. Bashkëproducent i filmit është kanali i tretë publik bavarez Bayerischer Rundfunk. Filmi tematizon kohën e pasluftës në Kosovë dhe përmban propagandë të thellë antishqiptare...

Afrim Caka: 'Terror i fundamentalizmit islam në Durrës'

Një kombi t’i vritet kultura, shpirti, lashtësia, ai mbetet një kufom e gjallë! Rama mund të jetojë pafundësishtë si politikan pa kthjellim – ja ku qëndron rreziku i Shqipërisë.Radikalizmi ISLAMIK që lindi në dhembjen e gushtit 1987 ishte një krijes e papërkryer, i prapambetur dhe mesjetar. Një...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora