E shtune, 22.02.2020, 03:49 PM (GMT)

Search by date: 10/6/2019

Pëllumb Gorica: Kanioni i Holtës - Mrekullia joshëse e natyrës

Sa më shumë të udhëtosh, sidomos, larg nga qytetet e zhurmshme mes gjelbërimit, ajrit të pastër, ujit dhe diellit, si dhuratat më të çmuara që na ka falur Zoti, mund të shohësh në thelb Shqipërinë e (pa) njohur, me misteret gjeografike dhe historike, që ofron secila krahinë. Kur i shikon nga një...

Enela Shehu Markja: Korabi

Me diell nis dita në qytetin tim të lindjes. Zhurma e përroit dhe rrezet e dielli që shponin me forcë e depërtonin përtej perdeve të errëta, ma nxorrën gjumin në dhomën e hotelit në vendlindje. Me kujtimet e fëmijërisë dhe të rinisë shëtis nëpër rrugë, mes lulishteve me lule e plot gjallëri rinore, - sikur të jem në ëndërr...

Astrit Lulushi: Njeriu i parë

Pyetja është: A ka patur njeri të parë? Nëse po, ai duhet të ketë udhëtuar në rrugë të verbër, rrugës që një ditë i vjen fundi, ku njeriu edhe pse me dëshirë për të jetuar është i detyruar të marrë fund. Por, nëse përgjigja është jo, atëherë njeriu nuk është as i pari e as i fundit i llojit të vet, ekzistenca e tij është...

Hysen Hysa: Fisit të dardanëve

Kur u lindet JuQe një gëzim i rrallëI’u shtua një djalë. Emër të lashtë të vuriBabai yt HazirDhe s’kishte gjë ma t’bukurSesa emri Ilir. Qenë kohë të vështiraQë s’harrohen kurrëFshehur rrinte pushkaBashkë me një Flamur...

Qazim Shehu: Manekinët

Bregu i fjalësNë mjegull humbet.Fari është ndezurMes errësirës thërret.Kërkoj të ankorojAnije dëshirash,Në bregun me far…Në mos në det ëndrrashDo t`u vë zjarr…

Afrim Cakaj: Intelektuali

Politikani i lig ka lindur bashkë me ligësinë e tij, po ashtu si gjarpëri me dhëmbin helmues dhe gjëndrat e helmit. Politikani i lig mund ta ndryshojë natyrën e tij po aq pak sa edhe gjarpri helmues.Intelektuali është ai - i cili përpiqet të çojë përpara perceptimin dhe dijen së tij te politikani, është i destinuar ...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese