E marte, 19.10.2021, 11:21 PM (GMT+1)

Search by date: 10/5/2021

Kalosh Çeliku: Poeti hyri me karrocë dhe shami në valle

Rrezik, nga të katër anët për poetët të rrethuar me Covid -19! Dhe, partitë politike gjatë këtyre zgjedhjeve lokale të dalldisura me nga tre - katër - pesë kandidate nëpër komunat me shumicë shqiptare, arratisur e dalldisur për kryetar komune. Secila parti politike, edhe me sllogane partiake qesharake, kokë më vete...

Kozeta Zylo: Betimi i mësuesit

Brezi im dhe brezat e mëparshëm janë rritur me figurën e shenjtë të mësuesit. Betimin e mësuesit, mësimdhënësit shqiptarë ndonëse e kanë pasur të pashkruar si dokument, ata ishin të betuar në misionin e shenjtë, sepse kishin bazë shembullin e mësuesëve martirë të Kombit, të cilët dhanë jetën në mbrojtje të Gjuhës Shqipe...

Klajd Kapinova: Requiem i vonuar për mikun dhe studiuesin e palodhur të kulturës dhe klerit katolik erudistin Kolec Çefën

“Për herë të parë kam pasë fatin ta takoj në shoqninë e at Zef Pllumit, andej nga viti 1991. E që atëhere e kam pa gjithnjë në shoqninë e Françeskaneve të medhenj- e librave të tyne –botuem, por dhe të dorëshkruem -të françeskanëve të medhenj... Kontributi i tij në rivlerësimin e kulturës shqiptare është vërtetë i madh, duke qenë se mbetet një studjues skrupuloz...

Atdhe Geci: Jo në të gjithë Atdheun puth dielli

Lëvizja kundër heshtjes, fshehjes e shtrembërimeve të të dhënave ndaj Çamërisë dhe, Pavarësisë së saj, u bë e mundur nga një Frymë e Re e Atdhetarëve me vetëdije të kthjelltë kombëtare. Kjo Lëvizje e Frymës së Re po bën historinë e saj. Libri, “Çamëria, kthim në histori”, i autorit, Atdhe Gecit, shquhet për tematikën...

Shefqet Dibrani: Interpretimi si art, nga Prof. Dr. Sabri Hamiti

Kritika letrare e prof. dr. Sabri Hamitit është arti i interpretimit, është vlera artistike e një studiuesi të zellshëm, jo vetëm në raport me romanet e Nazmi Rrahmanit, por si tërësi tematike e studimore. Prof. dr. Sabri Hamiti, kurdoherë ka afinitet për të bërë interpretim si askush tjetër. Ai është interpretimi artistik i Letërsisë Bashkëkohore...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora