E shtune, 26.11.2022, 06:38 PM (GMT)

Search by date: 10/4/2022

Xhelal Zejneli: Eksodi demografik në trojet shqiptare

Të lësh vendin, do të thotë të lësh gjuhën tënde, fenë tënde, traditat tua, identitetin tënd, historinë e popullit tënd. Shtrohet pyetja: Ç’u bë me prejardhjen ilire të shqiptarëve, me prejardhjen ilire të gjuhës shqipe, me lashtësinë e popullit shqiptar dhe të gjuhës shqipe, me autoktoninë e shqiptarëve në gadishullin ilirik, me epokën e Gjergj Kastriotit...

Gani Mehmetaj: Në xhaminë e Damaskut - qimja e Pejgamerit dhe kryqi

Për herë të parë me 1985 mora vesh se një emër më të cilin brezi i moçëm dhe brezi i mesëm i shqiptarëve janë pagëzuar më mijëra, duke menduar që është emër myslimanë, arabisht e ka kuptimin e kalit të shalës!Damask (Sham), 1985Siria e rinisë sime ishte ndryshe nga ajo që e shohim sot në...

Fran Gjoka: Fuqia e epigrameve

Kohët e fundit Viron Kona ka dalë me një libër të ri që titullohet “Zot i fatit tim”. Përmban 99 epigrame, vargje të shkurtër me natyrë proverbiale dhe satirike, që përcjellin te lexuesi mesazhe të shkurtër, të shkruar me gjuhë lakonike dhe të mprehtë. Ky libër me epigrame, është i dyti i këtij lloji i Konës, pas...

Timo Mërkuri: Kjo vjeshta gjysëm behari

Këtë varg e ka vajtuar  Bajame Hysit më 02 Tetor 1943  mbi trupin e të birit  Sulo Hysi (15 vjeç) vrarë në Malin e Gjeshnikoshit në një përleshje me gjermanët, që vinin të zinin vendin e italianëve në Shqipëri. Sulo Hysi ishte efektiv i Çetës “Koto Hoxhi” me komisar Themo Vasin e cila organizoi pritën dhe i mbajti forcat gjermane...

Meti Rexhepi: Herbariumi i shiut

rrebesh shiu i gushtit  relievit të fushës e malitmbi gjethe të kalbëzuarapas shtatë orëshmbushen me flegra të petëve të butaçadra kërpudhashngrenë kokëartileritë  e rrezeve të fortanuk i japin afat  krenarie  brishtësisë  mbi tokë*shiu i gushtit përçon impulsepër barin kërpudhat dhe kërmijtëku dhe kur i gjetën ato resurse...

Florim Zeqa: Një muaj ADN, një mijë drita shprese për qytetarët e Kosovës

Kontributi për vendlindjen dhe bashkatdhetarët duhet të jetë i pandalshëm dhe i përhershëm, me dashuri të pastër dhe pa asnjë llojë interesi personal siq e ndjejnë prindërit për fëmijët e tyre dhe anasjelltas. Dashuria prindërore dhe dashuria ndaj shtetit janë të shenjta të bekuara nga Zoti...

Blerim Rrecaj: Lumë mjegulle mes bjeshkëve

Kur jam gati të marr udhëTë nisem për ndonjë udhëtimDiç seç zgjohet e vërtitetBrenda meje shpirtit tim Dhe kjo vërehet ca më shumëKur marr rrugë më të gjatëJo për të kaluar kontinentePor në tre-katër shtete këtej pranë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora