E marte, 19.10.2021, 10:00 PM (GMT+1)

Search by date: 10/4/2021

Adil Fetahu: 'Regnum'' - broshurë e propagandës ruso-serbe kundër Kosovës

Më 25 shtator 2021, në kulmin e “Krizës së targave” në  kufirin verior  të Kosovës, të cilën e shkaktoi pushteti kriminal i Serbisë, përmes  ekspoziturës së vet në Kosovë, e quajtur “Lista srpska”dhe ekstremistëve tjerë serbë,- një agjension informativ i gënjeshrave dhe propagandës ruso-serbe e botoi dhe lëshoi në...

Fritz Radovani: Robert Elsie - Dua të prehem në Shqipëri!

Studjuesi i njohun, albanolog dhe nder perkthyesit ma të njohun të asaj Gjuhes së vjeter Shqipe, të pasuesve të Gjergj Kastriotit – Skenderbeut, me origjinë nga Gjermania, i Ndjeri Robert Elsie, la një testament shumë me vlerë per Popullin Shqiptar: “Dua të prehem në Shqipëri!...”

Edmond Llaçi: Matuf-i

Në fakt, kjo shprehje e shokëve të tij të klasës tek e gjuanin me shkelma në të pasme e përpara, aty lart midis këmbëve, të cilit i mbahej fryma nga dhimbja e madhe,  u përdor për një kohë të gjatë edhe nga të tjerë. Të gjitha këto ndikuan në formimin e karakterit të tij. Do të thoni ju përse i ka ndodhur kështu atij njeriu...

Florim Zeqa: SHHK “Sali Çekaj”, nderi dhe krenaria e kombit shqiptar!

Pa asnjë dyshim njëra ndër ngjarjet më të rëndësishme dhe më vlerë të mërgatës sonë në vendlindje ishte ajo e aktiviteteve tradicionale të shoqatës “Sali Çekaj” nga Zvicera, me vizitat tek shtatoret e figurave më markante të historisë më të re të Kosovës.Pikëtakimi ishte në lokalin e karburantit...

Hava Orana Xhukolli: Intervistë me publicistin dhe veprimtarin, Idriz Zeqiraj

Idriz Zeqiraj publicist dhe veprimtar në Gjermani, në një intervistë për ‘Bota sot’, ka folur rreth qeverisjen aktuale në vend. Ai ka thënë se Kryeministri Albin Kurti ka trashëguar ‘tokën e djegur’. Zeqiraj ka folur po ashtu për qëndrimet e kryeministrit Kurti karshi dialogut dhe Serbisë.Ai thotë se derisa Serbia...

Reshat Nexhipi: “Shqiponjën” nuk e mposhti dot “ Luanesha”

Ja pse: “Ultimatumi” i saj për largimin e Berishës nga parlamenti dështoi, sepse, veç tjerash, ishte në kundërshtim me parimet demokratike të Amerikës, kurse doktori u tregua më demokrat dhe më proamerikan se ambasadorja, prandaj dhe para parlamentit u prit me brohoritje dhe avacione të cilat një militant i tij...

Tahir Bezhani: Mos i lexoni vargjet e mia

Mos i lexoni vargjet e mia të rebeluaraMendimet bëjnë zhurmë, trysniShikimet treten vrimave të universitPresin gëzimet e vonuara  stuhiveDallgët kalojnë  si të çmenduraReagojnë instinktet e lodhuraSa vështirë mësohet kënga përmendëshKur nata të zë në barkun e qiellit me shtrëngatë...

Hyqmet Hasko: Luan Kalana - Devoll Albania

Ai që në këto tre dekada  e ca vjet është quajtur procesi i rishkrimit të historisë, ose më saktë i plotësimit dhe saktësimit të ngjarjeve historike, (pasi historia në vetvete vetëm një herë mund të shkruhet), ka rezultuar një proces i vështirë, që jo gjithmonë ka çuar ujë në mullirin e të vërtetës historike...

Rami Memushaj: Fjalori frazeologjik frëngjisht-shqip*, një tjetër vepër madhore

Ky fjalor frazeologjik frëngjisht-shqip që po i jepet në dorë lexuesit, është i katërti fjalor dygjuhësh i këtij lloji që ka dalë nga pena e prof. Eshref Ymerit. I botuar vetëm dy vjet pas daljes së “Fjalorit frazeologjik anglisht-shqip”,ai është dëshmi e intensitetit me të cilin është punuar për hartimin e...

Albert Zholi: Kujtimet e ish-mësuesit dhe shkrimtarit Fejzi Murati

Një mësues që gjithmonë ka qenë në kontakt me zhvillimet letrare pasi prej shumë vitesh   ka dhënë lëndën e gjuhës dhe letërsisë  në gjimnaz. Sipas tij “ajo çka  po përpiqemi të zbatojmë në këta 30 vjet nuk ka dhënë atë ç’ka pritej. Ka shumë dobësi, të cilat dalin kur nxënësit shkojnë në shkollat e larta...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora