E enjte, 02.12.2021, 09:42 PM (GMT)

Search by date: 10/4/2020

Xhelal Zejneli: Surrealizmi

Surrealizmi (fr, surréalisme – mbirealizëm; mbirealitet) është lëvizje letrare dhe artistike që u paraqit në Francë pas Luftës së Parë Botërore. Termin e vuri në përdorim në vitin 1918 poeti francez Gijom Apoliner (Guillaume Apollinaire). Surrealizmi e vazhdon dadaizmin dhe frymën rebeluese të tij, revoltën kundër traditë...

Fahri Xharra: Tokat serbe para Nemanjiçëve

Serbët nuk pushojnë së shkruar për” tokat serbe’ të cilat nuk kanë egzistuar kurrë, por ata janë aq këmbëngulës në “historinë” e tyre të rrejshme sa që bota dasht e pa dasht e këthen vëmendjen tek popull i shpifur. Sa do i shpifur , ata janë ata janë dhe janë gjithmonë të rrezikshëm për paqen në Ballkan...

Skënder Kapiti: Patriotizmi jopatriotik i korruptruar dhe ai egoist e frikacak

Po t’i shohësh dhe t’i dëgjosh politikanët shqiptarë në fjalë e deklarata të marrin në qafë me to për partriotizëm , atdhetarizëm  dhe në garë për t’u dukur si patriotë e atdhetarë; por po t’ua shohësh se cfarë sillen dhe si veprojnë në fakt janë njerëz që asgjë dhe asnjë lidhje nuk kanë me patriotizmin dhe nacionalizmin...

Blerim Rrecaj: Koleksion gjethesh

Librin e hodhaMes luleveFormash e ngjyrashTë ndryshmeLulet u ndjenë mirëU gëzuan e buzëqeshënDhe libri u ndje mirë mes tyre...

Hilmi Saraçi: Vështirë është për të qenë mjek në kohën e pandemisë

Për të qenë mjek i mirë ,human, profesionalist dhe me përgjegjësi nuk është punë e lehtë. Kemi shembuj të mirë, të vecantë dhe profesionalisht të lavderuar gjatë punës që kryejnë me pacientë, sidomos në këto kohë të vështira të pandemisë , por kemi edhe tw kunderten. Në këtë rast fjalën e kam për...

Mevlud Buci: Sabedin Kurti, matjani mendjendritur

Mendja dhe puna, dy shina jete që rrezatojnë jetën dhe vlerat njerëzore. Mendja është xhevahir, puna mineral, që s’e tret dheu; të dyja përbëjnë pozitën a pasurinë më të çmuar, më të ndritur për veten, shoqërinë, për kohën dhe brezat që vijnë...

Gani Bytyçi: Mbrëmje me miq dhe mozaikun letrar

Kish shumë muaj që (nga pandemia) ndjeja mungesën e Atdheut, si dikur në kohën e robërisë së tij. Më në fund, ika andej. Kur arrita atje, më bëhej sikur kisha dal nga një burg i gjatë. Pas dy ditësh, një mik i imi (Emin Azemi), më jep një lajm të gëzuar..– Nesër do të jem në Ferizaj (qyteti im), më thotë ai...

Neki Lulaj: Po shkon

Po shkonNë qendër të një cikloniPo shkonVeterani i mëkateve-i vrastareVeterani i mëkateve gënjeshtare… Klyshit të zgjebosurPo i bien çizmetPo kundërmon despotiSi hienë e ngordhur…

Albert Habazaj: Kritikë antologjike për letërsinë bashkëkohore në Vlorë

Përpara se të nisja përcjelljen për tek lexuesi të këtij libri të rëndësishëm me kritikë letrare të shkrimtarit Eqerem Canaj, vetvetiu më trokiti në kujtesë ky mesazh: Autori Eqerem Canaj është shfaqur në botën letrare shqiptare në moshën 32 vjeçare, qysh para 44 vjetësh, kur botoi në revistën “Nëntori” (1976) vjershën e gjatë...

Murat Gashi: Unazë e dhembjes

Në gjerdanin e veprave poetike të poetëve shqiptar, një unazë e dhembjes është edhe dashuria për Nazin dhe ikja e saj prej kësaj bote , idetë e paqes dhe lumturisë që poeti i rikujton nga hiri i asaj bote në përjetësi, në botën e përkohshme komplekse, që posa mbetet në grilat e dhembjes dhe i bënë jehonë në jetën e poetit...

Brahim Avdyli: Gjeneratori i fatkeqësive

Mbasi mund të marr pakëz frymë dhe shpëtova edhe sot prej vdekjes, po ulem prapë i mbështetur për gurë, ndonjëherë të thepisur, dhe në vend të ngjyrës prap e ngjyros drurin e mprehtë në gjakun tim, që t`u shkruaj. Jeni të lumtur që më keni ende të gjallë, të durueshëm, e të dijshëm, aq sa mund të jem...

Luan Kalana: Dritë e diturisë

-Kjo thenie embleme dije jetesore,me ngacmoi te kujtoj “inventarin” e shkollave,nostalgjine dhe reliket e jetes ,Deftesta dhe Diplomat,Emrat e Shkollave si Nxenes dhe Mesues ne Shqiperi qe nuk jane gjithcka ,me modesti nje “stoli” dijesh,(shih me poshte),por ne parantese po permend :-Babai im...

Eshref Ymeri: Prisni, Zonja Vjosa, se ka dava Janina!

Në faqen e internetit “Radio Evropa e Lirë”, të datës 11 shtator, u njoha me intervistën e Zonjës Vjosa Osmani, me titull “Rrezik nga një Republika Srpska në veri të Kosovës”.Në atë intervistë shtroheshin shumë probleme serioze për ekzistencën e Kosovës, si një shtet sovran dhe funksional. Zonja Vjosa, si një...

Kadri Tarelli: Vegim!

Mbi pasqyrë të burimit,Si vegim u shfaqe ti…!Vura buzët që të puth,një dashuri!Ti më humbe nëpër ...

Albert Zholi: Intervistë me këngëtaren e mirënjohur Alida Hisku

- Festa Kombëtare e Këngës, pati qëllim që të risjellë përsëri në skenëmuzikën origjinale e tradicionale Shqiptare- Justina Aliaj, Liljana Kondakci, Ilir Shaqiri, Kozma Dushi ,Rakipe Karaj, Elida Shehu sollën  këngët e vjetra në një frymë të re...

Edison Ypi: Fjalorth

Patriotizëm - Teori dhe praktikë folklorike gjërësisht e përhapur në ditët e sotme që të vë në dyshim gjithçka të ka rrënjosur edukata familjare dhe ke mësuar në libra seriozë; Vlerat njerëzore, rregullat e jetesës në komunitet, respektin e ndërsjelltë, rrënjët pellazge, prejardhjen ilire, Skënderbeun, pushtimin turk...

Beqir Cikaqi: Burrë e grua hero

Si dikur që luftuanKrah për krah me burraNora e Kelmendit...Pastaj Shota e Azemit...Ishte edhe Xheva e Drenovcit Si dikur për AtdheQë ia vunë gjoksin topitSef Kosharja e Mic Sokoli...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora