E shtune, 26.11.2022, 07:39 PM (GMT)

Search by date: 10/3/2022

Gani Mehmetaj: Frustrimi i ushtrisë turke

Nga 130 mijë kilometra katrorë mezi i mbeten Shqipërisë së copëtuar 29 mijë kilometra katror. Atë copë Shqipëri e kemi fal ndihmës së Austro-Hungarisë dhe shqiptarëve katolikë.Ushtria turke në 120 vjetët e fundit ka pësuar disfata të njëpasnjëshme si asnjë ushtri tjetër. E sulmoi dhe e mundi Greqia, e sulmoi dhe...

Blerim Latifi: Pasqyra ma objektive e rënies intelektuale e kulturore

Isha në shkollë sot. E dërgova djalin tim gjashtë vjeçar në ditën e parë të shkollës. Mësuesit mundoheshin të krijonin një atmosferë festive. Edhe prindërit, derisa i drejtonin fëmijët drejt tyre me buqeta lulesh. Por atmosfera e zymtë ndihej nga të gjithë. Arsyeja dihet. Në ndërkohë, derisa po...

Visar Zhiti: Mrekullia e Albanologjisë me emrin Robert Elsie

Përsëri për atë:U bënë 5 vjet nga dita e shuarjes dhe ai shkëlqen ende më shumë me Veprën e madhe të tij.Kanadez që jetoi më së shumti në Europë, në Gjermani dhe që prehet  përjetësisht në Alpet  e Shqipërisë. Aq shumë e deshi vendin tonë, aq shumë bëri për kulturën Shqiptare, sa mund të quhet “Mrekullia e Albanologjisë Robert Elsie...

Adil Fetahu: Damkosja e veseve tona

Vargut të veprave të tij të shumta, në prozë, në poezi e drama, shkrimtari Ibrahim Kadriu ia shtoi edhe një vepër, së cilës vështirë t’ia caktosh zhanrin: a është roman, novela, tregime, përralla, kritika…? E ka shkrua në stilin e tregimeve arabe të “1001 netë-ve.” Ashtu edhe e ka titulluar: “Njëmijë e një net (tonat)”...

Granit Zela: Bertrand Russell - Dhjetë urdhëresat e mendimit të lirë

1. Mos ji i sigurt në mënyrë absolute për asgjë.2. Mos mendoni se ia vlen të fshehësh  provat, sepse provat me siguri do të dalin në dritë.3. Kur hasni kundërshtim, edhe nëse vjen nga bashkëshorti/ja ose nga fëmijët, përpiqu t’i kapërcesh me argumente dhe jo me autoritet, sepse një fitore prej autoritetit...

Atdhe Geci: Këngët e ullirit

Nuk ka Shqipëri pa origjinën pellazgepa datë të gjuhës dhe pa adresë antikeorigjina  jonë  është  më e hershme seshkronjat, dhe më e hershme  se librat.Zeus, asgjë  s´është  si në kohën tëndefaltoret, olimpi, gjuha  dhe  gjeografiatë  tëra janë shndërruar dhe zvogëluar...

Engjëllushe Sheme Koltraka: Leart, o dritë!

Në çdo ditë të motit,Kujtimi yt në pikë të lotit,Që ngrirë ka mbetur në cep të syritDhe aroma jote tek lulja e blirit. Ti ishe djalë pa motër e vëlla.U linde, u rrite, në Kolonjën Kala.Ballin ta flladiti veriu i Gramozit,Vrullin e kishe dhuratë prej Zotit...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora