E enjte, 02.12.2021, 10:36 PM (GMT)

Search by date: 10/3/2020

Frank Shkreli: Kumtesë e Dr. Gëzim Alpion për Nënë Terezën

Me kënaqësi e pranova ftesën e Kryetarit të Shoqatës Anglo-Shqiptare me qëndër në Londër, Z. Stepehen Nash, ish-i ngarkuari me punë në ambasadën britanike në Tiranë (1993-1995) dhe Ambasador në Shqipëri 1998-99 për të marrë pjesë (via Zoom) në mbledhjen vjetore të shoqatës, në të cilën folësi kryesor ishte Prof. Dr. Gëzim Alpion...

Bedri Tahiri: Shpërthimi

Ajo vjeshtë nisi me tërsëllimë të madhe, me ofensivën e egër serbe dhe do të mbahet në mend për jetë të jetëve. Ishte ndër më të ashpërat e më të tmerrshmet gjatë gjithë luftës së fundit çlirimtare. Ndoshta ngjet kështu edhe pse ishte ndër më të parat dhe na zuri gati beftë, të pamësuar. Veçan, atë nuk do ta harrojnë...

Enver Bytyçi: Mit'hat Frashëri la një tarshëgimi kombëtare të pashoqe

Më 3 tetor 1949 vdiq në Log Islandë diplomati, shkrimtari, politikani dhe poligloti Mit'hat bej Frashëri. Ai la një tarshëgimi kombëtare të pashoqe në historinë e shqiptarëve. Ishte dhe mbetet një nga ikonat shqiptare të të gjitha kohërave, i cili me ide dhe vizionin e tij saktë për zhvillimin e kombit shqiptar mbetet...

Ndue Ukaj: Muri Berlinit dhe muri shqiptar

Sot kujtojmë Rënien e Murit të Berlinit dhe kjo ngjarje duhet të na mësojë si t' i rrëzojmë muret e mëdha mes nesh. Të tillë ka shumë dhe ata pengojnë zhvillimin dhe ngritjen tonë.Para tridhjetëviteve, Rënia e Murit të Berlinit shënoi njërën nga...

Xhafer Leci: Dy institucionalistë shtetërorë rrënues të institucioneve

Ish-kryeministri Bujar Bukoshi dhe ish-ministri i Finacave Isa Mustafa, rrejshëm hynë në luftë më 1998-1999, si institucionalistë të Republikës së Kosovës, për të dalur nga lufta pa institucione!!-Institucionet e FARK-ut i futën nën ambrellën e UÇK-së të udhëhequr nga disa krerë të LPK-së, jashtë...

Sevdail Hyseni: Lugina zyrtare

Në çdo cep t’KosovësDo të hapen zyra…Na dalin premtimetFontanë me dëshira! Vazhdojnë retorikatMe avaz të vjetër,Kësaj radhe LuginaNuk ngelet në letër! Ndihmat do të vijnë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora