E enjte, 02.12.2021, 10:37 AM (GMT)

Search by date: 10/27/2021

Lutfi Alia: Nderim dhe respekte për kolegët mjekë që humbën jetën nga Covid-19

Urgjenca sanitare e krijuar nga pandemia e Covid-19 në vitet 2020 – 2021, e ndryshoi jetën tonë të përditëshme dhe shërbimin shëndetësor, i cili u riorganizua dhe u fuqizua, për t’i bërë ballë vëllimit të madh të punës dhe problemtikës mjekësore, që krioji ky virus i egër dhe tinzar. Gjatë kësaj pandemie...

Resmi Osmani: Bolero

E dëgjoj shpesh.E kompozuar nga Raveli, e tëra është një hymn për jetën dhe dashurinë.O dashuri!Nis e na kumton ardhjen nga një tambur, e vetme, me rrahje zemre. Zemër e dashuruar, rrahje të qeta, të një trajtshme të  përmalluara...

Atdhe Geci: Çamëria, kohëzion i gjithë kombit

Në ciklin e përgjakjeve historike të popullit tonë, Çamëria dhe Krahina e Mollës së Kuqe ose ( Shqipëria lindore e Dardanisë ) bashkë me pjesët e Shqipërisë në Mal të Zi, dhe pjesët e Shqipërisë në Maqedoni dhe Epir, janë pjesët më të lënduara të Atdheut tonë.Dorëzimi i Dosjes çame me 11 shkurt 2016 në Prokurorinë...

Kimete Berisha: Injoroje injorantin

Kryeministri e porositi popullin që t'i injorojnë të gjithë ata që thonë se janë ngritur çmimet e produkteve ushqimore!Kushdo që thotë se janë ngritur çmimet e ushqimeve këtë të vërtetë e thotë për inat të qeverisë, ka për qëllim që t'i nervozojë popullin dhe të përhap panik...

Prend Buzhala: Porosia e madhe e Fishtës për idealizmin shqiptar

-Fjalimi i Át Gjergj Fishtës në varrimin e Avni Rrustemit-Fishta, duke pasur formim sa klasik aq edhe modern, këtë klasicitet e modernitet ai e shfaq edhe në shkrimet e tij publicistike, edhe në krijimtarinë e tij diskurzive. Dallohen Fjalimet e tij në Konferencën e Paqes në Paris (1919), fjalimet në...

Shefqet Dibrani: Induksioni i përditshmërisë poetike

Emrin e poetes Ajete Pavataj, e kemi mjaftë prezent në jetën publike dhe kulturore në Kosovë. Jo vetëm kaq, por ajo është pjesëmarrëse e një varg manifestimeve të karakterit kulturor që mbahen në Kosovë dhe gjithandej në hapësirën shqiptare. Po ashtu, poetja lexuesit të saj iu ka prezantuar me një varg librash poetik...

Giuseppe Napolitano: Pëshpëritje hënës, ishte një dritësim - frymëzim më vete

Në këtë përmbledhje – “Sytë e liqenit” – janë përfshirë pjesa më e madhe e poezive të mia të përkthyera në shqip, me përjashtim të dy përmbledhjeve të vogla, të botuara disa vite më parë: “Përgjërimi i kohës”, të përkthyer nga Remzi Salihu, dhe “Faleminderit Pejë”, të përkthyer nga Ilire Zajmi...

Nikoleta Kovaçi: Mesazh i poshtër për mësuesit

Mesazhi i ma poshtëm iu ka shkue sot n'telefon msuesve të vendit! Nuk asht se me dhimbsen shumë, sepse ia kanë dhanë shpirtin shejtanit shumë prej tyne, ama kjo asht e frikshme sepse n'rast Covidi askush nuk jep raportë per 2 javë apo 10 dite, apo sa e kanë parashikue kta që zgjat apo duhet të zgjasë virusi! Pra msuesit...

Albert Habazaj: Loti si rruzull drite

Tek shket, loti më bëhet rruzull dritePër Duron tonë, që iku burrërisht,Profili ballë Dinjitetit i ndritetDhe dy metër vend mori aq qetësisht. Fisnik i qeshur ishte. Dhe mal. Dhe det.Vlorës, tjetër si ai - zor t’i vijë,Ç’bujar mirësie qe në jetëDhe i bukur sa dituria e tij...

Përparim Hysi: Një "kumuri" qan nga malli

Sapo i dhash fund "Antologjisë POETIKO-GRAFIKE" -"Qyteti im", ku vargjet janë të POETES ILIRIANA SULKUQI dhe"Fototgrafitë"nga NJË MJESHTËR si skenograf, piktor grafist, FABARDH MARKU që saj penelit si piktor është nderuar nga SELIA E SHENJTË E VATIKANIT me titullin"Kavalier i URDHËRIT...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora