E enjte, 26.11.2020, 06:08 PM (GMT)

Search by date: 10/27/2020

Gjon Keka: Historia e gjuhës dhe artit të shkrimit

Arti i të shkruarit është arti i shprehjes së mendimeve tona përmes shenjave. Para se të shpikej shkrimi,mbilleshin pemët, ngriteshin grumbuj gurësh, altarësh dhe kolonash si dhe bëheshin festivale e lojëra, këto dhe shumë të tjera gjëra simbolike ishin mjetet me të cilat njerëzit e popujt donin të ruanin...

Bardhyl Maliqi: Bashkëjetesë e shndritshme e Naimit me atdheun

Janë shumë të rrallë emrat e autorëve që bashkëjetojnë me emrat e veprave të tyre dhe krejt të veçantë ata që mishërohen te Atdheu i tyre. I tillë është padyshim Naim Frashëri. Kujtojmë emrin e këtij festivali poetik, jetëgjatësinë 24 vjeçare të tij, shqiptojmë “Ditët e Naimit” dhe menjëherë kujtojmë çka...

Mero Baze: Telebanizmi kërkon një përgjigje shtetërore

Ambasadori i Kosovës në Francë, Qëndrim Gashi, po përballet me një fushatë linçuese nga përfaqësues zyrtarë të klerit mysliman në Kosovë dhe më tej, për shkak se ai ka shpërndarë një raport të gazetës franceze “Le Figaro”, në të cilin bëhej një kronologji e ngjarjeve lidhur me masakrat që kanë...

Rexhep Shahu: Gurë të çmuar në gjerdanin e lirisë

Liria vjen nga gjaku i dëshmorëve, nga gjaku i bijve të Kosovës, ne na duhet ta ruajmë si sytë, si jetën tonë. Dhe të mos abuzojmë me lirinë.Luftë askush askund nuk bën përditë. As beteja në kohë lufte nuk ka përditë. Por beteja për ruajtjen e lirisë së fituar nga gjaku i shqiptarëve dhe lufta e miqve...

Fritz Radovani: Maska e At Gjergj Fishtës

Ishte viti 1962.., sikur flitej se mund të “rikthehej” At Fishta.U bane edhe disa mbledhje në Shtëpinë e Kulturës në Shkoder me krijue këte pershtypje, po nuk mund të besohej se mbas gjithë asaj shtergate kunder Tij, mund të ndigjohej ushtima e Atij zanit...Erdhne dhe personalitete nga Tirana per atë qellim...

Poezi nga Blerim Rrecaj

Ca qenë enden arave të lëruaraE livadheveMë tej dy lejlekëThëllëza fushe ndezin vetëtimthi motorëtIkin shumë shpejtNjë pilivesë bart një fije bar të thatëCa korba këtuMë tej ca pëllumba duke fluturuNjë tufë e madhe delesh duket atje largKëtu një flutur e verdhëAndej një flutur e bardhë...

Florim Zeqa: Kur vjedhet shteti, varfërohen qytetarët!

Kosova ka nevojë për një subjekt të ri politik, sikurse njeriu që ka nevojë për thithjen e ajrit të pastër. Pasi tanimë jemi të ngulfatur nga një politikë disfatiste dhe e pashpresë për qytetarët e Kosovës.Duhet dhënë hapësirë të gjithë atyre që e duan me zemër dhe me ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora