E enjte, 26.11.2020, 06:06 PM (GMT)

Search by date: 10/26/2020

Aurel Dasareti: Terrori fetar është më barbar

Feja, marrëdhënia e njerëzve me diçka jashtë realitetit, të cilën ata e konsiderojnë të shenjtë. Askush nuk bën një vepër të keqe në një mënyrë aq dashaligëse, të përkryer, patëmetë, me entuziazëm dhe me një buzëqeshje fillzezë, si kur bëhet nga bindja fetare...

Adil Fetahu: Ambasadori gjerman e fshikulloi Daçiqin

Në video-seancën  virtuale të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, që u mbajt më 21 tetor, në të cilën u shqyrtua raporti gjashtëmujor i Sekretarit të Përgjithshëm, Guteresh, për punën e Misionit të KB (UNMIK) në Kosovë në periudhën 16 mars deri më 15 shtator 2020,-  për t’u mbajtur mend...

Pierre Jourde: Për myslimanët që i kundërshtojnë karikaturat e Muhamedit

Të nderuar bashkëqytetarë myslimanë,Mos ta mbulojmë fytyrën: ekziston një problem. Aq të vdekur, aq dhimbje thjesht për karikatura. Si erdhëm deri në këtë pikë ?Në fund të Mesjetës, të gjitha vendet e krishtera dhe myslimane jetonin nën regjimin e njëjtë të jotolerancës. Një dyshim i...

Shkrimtarët: Një humbje e madhe për letërsinë tonë

Ramadan Musliu (u lind në fshatin Beguncë, komuna e Vitisë, më 31 maj 1954) është ndër shkrimtarët tanë bashkëkohorë të shquar. Veprimtarinë e tij letrare e dëshmoi kryesisht në dy fusha: si poet dhe si studiues i letërsisë, ku dha një ndihmesë të rëndësishme për pasurimin e poezisë sonë dhe të studimit letrar...

Xhemal Ahmeti: Fetë dhe shqiptari

Islami pa shqiptarin nuk mbijeton në kulturosferën e të fundit. Shqiptari me të apo pa të ka qenë mijêra vjet aty dhe do të mbetet. Me këtë dua të them se identiteti  shqiptar është etnokulturor specifik, ai nuk ështê ngritur me asistencën e religjioneve, si plotë tjerë, por mbi premisa komplet tjera...

Ndue Dedaj: Një fundjavë në Pukën turistike

Kemi qenë herë pas here në Pukë dhe kemi parë se si qyteti po ndryshonte dita-ditës. Ishim dhe në ditën e panairit të prodhimeve bujqësore të agroturizmit, në fillim të tetorit. Fotografia më e bukur që bëmë atë ditë ishte ajo e fëmijëve që luanin me biçikleta rrugëve e shesheve të qytetit shtruar me pllaka, aty ku deri...

Vladimir Shyti: Kur ndërrohen xhaketat

Vërtetë në katalog jeni burra ,Siç janë qen njësoj,që vetëm lehin,Bulldogu dhe zagari i zgjebosur,Qen i bariut dhe kotele e zonjës,Langoj i gjahut dhe këlysh të verbër,Të cilët shquheni për cilësi të veçantë,Dhe kjo u jep tituj e grada...

1946/Aranit Çela: Kosova e vendosi vetë fatin e saj

Nga Kastriot DervishiNë vitin 1944 revista e jezuitëve “Leka” botoi një studim në lidhje me të drejtat e Shqipërisë etnike. Ky ishte një punim historik, i cili mendohej të ishte gatshëm për çdo rast nëse shteti shqiptar do paraqitej në konferencën e paqes. Në procesin tërësisht të montuar ...

Neki Lulaj: Të gjithë

Të gjithë kemi nga një fat te fshehurQe mund ta marrim kur te duamNuk është  jo,ne kopshtin e AdamitAs ne gjitë e Evës  mollë e ndaluar Të gjithë e kemi nga një mëkatQe heshtë thellë nen sqetullat e mendjësPor te gjithë kemi shumë deshira...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora