E enjte, 02.12.2021, 10:20 AM (GMT)

Search by date: 10/25/2021

Adil Fetahu: Letërshkëmbimi i At Gjergj Fishtës

Para një jave, djali im Arben Fetahu, më solli dhuratë nga Shkodra kompletin e shtatë blejve të veprave të At Gjergj Fishtës: Epika; Lirika; Dramatika; Publicistika; Satira; Letërshkëmbimi; dhe Shkrime të ndryshme në shtypin e kohës. Prej këtyre veprave, nuk i kisha lexuar tri të fundit, prandaj më së tepërmi...

Frank Shkreli: Klubi i turpeve të përbashkëta

Në një takim me kryetarët e bashkive të vendit të premten që kaloi, Kryeministri i Shqipërisë, Z. Edi Rama, e ka cilësuar “turp të përbashkët” çështjen e mbetjeve, anë e mbanë vendit. Ai u ka bërë thirrje kryetarëve të bashkive që të mobilizohen për pastrimin e mbeturinave...

Prend Buzhala: Fishta, Tirteu dhe Homeri Shqiptar

Sot është 150-vjetori i lindjes së At Gjergj Fishtës. A është ai, më parë se prift, shkrimtar apo publicist, fletorar apo politikan, drejtor shkollash apo polemist; përkthyes apo teolog, analist apo  komentues e kronikan ngjarjesh? I njohur edhe si veprimtar i lëvizjeve politike, deputet i parlamentit shqiptar, poliglot e intelektual me përkushtim...

Kozeta Zylo: Mirënjohje për Shkollën Shqipe “Alba Life”

Si çdo të shtunë në Shkollën Shqipe “ALBA Life” Ambasador i Kombit zhvillohet mësimi i Gjuhës Shqipe në lagjet e Nju Jorkut dhe për rrjedhojë dhe në Bronx.  Kjo shkollë i vazhdon mësimet në Qendrën “Illyria” dhuruar nga Zoti Mark Gjonaj Këshilltar në Bashkinë e Nju Jorkut.  Mësimi në...

Meti Rexhepi: Lotët nuk i digjen lumit

(Babait Muharrem Rafuna, në tridhjetë vjetorin e vdekjes, më 24 tetor 1991)  përvjetori i tridhjetë më prekë lagësht më prekëteksa pashëtë varur një kosë të topitur e të ndryshkurmë erdhi  një erë bari e pleksur me djersënë muzeun e qetë  fluturonte  një plisdhe thahej një këmishë e një kënetëe nuk binte asnjë kanjushë...

Enver Bytyçi: Indinjatë me BE-në dhe "dashuri" pa kufi me Open Balkan!

Para katër ditësh grupi i boksierve kosovarë nuk mundi ta kalojë kufirin serb për të shkuar në Beograd e marrë pjesë në kampionatin botëror të boksit. Ata u kthyen mbrapsht në Prishtinë, sepse ideatori i Open Balkan, Aleksandër Vuçiq, urdhëroi ndalimin e tyre për të marrë pjesë në këtë kampionat. Ai, ndërsa promovon Ballkanin...

Shefqet Dibrani: Njeriun e ndryshon mësimi ose vuajtja e madhe

Libri me thënie, urti dhe poresi, sa mistike po aq kozmopolite, i Ganimete Pashoja Myftiu, është mesazh i strukturuar si vlerë humane, njerëzore dhe kulturore njëkohësisht, që përbëhet nga 99 postulate, disa prej të të cilave janë mirë të realizuara sa ta ndalin frymëmarrjen. E gjitha, si strukturë organike duket të jetë...

Kastriot Dervishi: Desanti i Kompanisë 4000

Tre foto nga jeta e desantit të lirisë, Kaso Shehu (1918-1989), i dënuar dy herë nga regjimi komunist dhe që vuajti 20 vjet, 7 muaj, 19 ditë burgim. Fotoja ku duket i veshur me rroba ushtarake i takon datës së arrestimit, më 26.7.1951. E fundit është pak muaj para vdekjes në Repartin nr.305 Përparim, Sarandë...

Florim Zeqa: Selim Musaj figurë emblematike e mërgatës sonë!

Të shtunën më 16.10.2021, në 1 vjetorin e shkuarjes në amshim të veprimtarit Selim Musaj,  në Bar Trattoria ORIKUM në Colle Umberto (Treviso-Itali), familja Musaj e organizojë një Drekë Përkujtimore për veprimtarin e njohur të çështjes kombëtare, profesorin dhe intelektualin e kalibrit Selim Musaj...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora