E enjte, 26.11.2020, 06:01 PM (GMT)

Search by date: 10/25/2020

Reshat Nexhipi: Rrallë gjen sekt fetar si bektashizmi shqiptar

Rast që të  paraqitem me këtë tekst  është 120 vjetori  ndarjes nga jeta të Naim Frashërit, i cili, përveç si patriot dhe poet i pa zavendësueshëm, ka lojtur rolin kryesor edhe për afirmimin e bektashizmit shqiptar dhe një ndër bektashinjtë më të shquar në botën shqiptare. Përndryshe, shënimet e këtij teksti, janë të nxjera...

Blerim Latifi: Deputeti injorant dhe Vjedhja mafioze e 2 milionë eurove

E lexova statusin e një deputeti nga Shqipëria që falenderonte Kosovën për shpëtimin e turizmit shqiptar nga kolapsi gjatë pandemisë. "Ju erdhët në vendin amë, në tokën ku i keni rrënjët...", shkruante mes tjerash deputeti, pa i shkuar fare nëpër mend se përfytyrimi i Shqipërisë si vend amë i shqiptarëve të Kosovës është...

Elvi Sidheri: Kristaq Turtulli - Litari i mallit

Libri me tregime dhe novela: ‘Litari i mallit, përbën grykëderdhjen e radhës të frymëzimet krijues të shkrimtarit Kristaq Turtulli. Autori arritur të sendërtojë stilin e vet dhe vetë tregimin shqiptar, me artin e tij që të rrëmben dhe, të bën për vete. Ky autor zbulon kënde dhe skuta të panjohura të shtjellimit në shqip...

Fritz Radovani: Ku vehet ylli i kuq?!

Ndoshta, një pakujdesi e vogel...Një pullë e zberthyeme ka ndollë që të ban horr! Prandej duhet kujdes!Dikur burrat vishnin brakesha dhe problemi ishte i zgjidhun!Edhe xhamadani e kryente detyren e vet... Gjithshka merthehej...Sot qeveritarët nuk mund të rikthehen prap tek brakeshat... Pjesa ma...

Fahri Xharra dhe Nusha Zhuba Hida:Roma ishte koloni sarde

Zërat që  shkrimet e para të gjetura në Italinë e sotme ishin latine, përditë e më shumë po e marrin të vërtetë se ato ishin nga vendoret që flitshin njëren nga gjuhët pallazgjike e të cila ( shkrime ) mund të lexohen veteëm gjuhën tonë shqipe.Duke shetitur nëpër tituj , bindesh se të menduarit e deri tashëm se...

Dedë Preqi: Atdheu më i ëmbël se asgjë tjetër

Virusi covid 19, po e bënë të vetën në mbarë botën, njerëzimi në shumë vende i mbyllur në shtëpi dhe në karantina, që e ka të vështirë t’i shpëtojë kësaj situate  deri në fund, por kur është fjala për pasojat e përgjegjësisë ndaj vetëvetës dhe të tjerëve, që të mbrohet nga kjo epidemi e rrezikshme, e cila po...

Klajd Kapinova: Sukseset e Presidentit Trump

Presidenti Trump po punon për të siguruar kufirin amerikan, gjë e cila nuk ka ndodhur prej shumë dekadash. Në shumë zona me kufi me Meksikën, nuk ka pasur asnjiherë barrier apo kufi fizik mbrojtës, e cila ka mundesuar emigrantët e paligjshëm të hyjnë lehtësisht me drogë, keqbërës që i fehshen policies së shteteve të tyre...

Fahri Dahri: As dhunë verbale dhe as dhunë fizike

Aktualisht jemi ngritur një shkallë më lart në mundësinë e konunikimit mes familjarëve, farefisnisë, miqëve, shokëve, pa anashkaluar edhe komunikimet mes nesh dhe institucioneve shtetërore, apo institucionet ndërshtetërore mes tyre. Komunikimi është siguruar falë zhvillimit të teknologjisë përkatëse...

Pjetër Meta: Çdo nikaj- merturas e ka një lot për ty

Asnjë nikaj- merturas nuk e ka të lehtë t’i japë lamtumirën Dod Prognit, Dodës që sot ka ndërruar jetë. Një dhimbje e thellë, një lëndim i thellë, që del nga palca e shpirtit tim, si tek çdo nikaj- merturas, nuk më lejon ta shqiptoj fjalën vdekje për Dodën e dashur. Doda nuk ishte vetëm i shtëpis së vet, ai ishte...

Ibrahim Kabili: Këngëtari, instrumentisti, mësuesi dhe njeriu i mirë Haxhi Gjoni

Kur njeriu ka ndjesi të brendëshme pozitive, kur motivohet për të arritur diçka të mirë, kur udhëhiqet prej tyre dhe vepron pozitivisht, ai sfidon gjithçka dhe len vetëm vepra të mira. Krahina e Bendës, pjesë e Malsisë së Tiranës, shtrihet në lindje të saj. Qendra lidhet me Tiranën me rrugën e re të asfaltuar, brenda...

Nue Oroshi: Kur heshtja lëkundet pranë britmës së heshtur

Britma e heshtur.Është një fjalë që më tepër ka karaktër poetik por që në fakt në brendësinë e saj është  mbledhur i gjithë ai mllef i pakënaqësisë për kohën që po e jetojmë.Shumë intelektual dhe intelektuale sot janë kapluar nga britma e heshtjës kur koha po ju levizë dhe shkundë heshtjen e lekundër.Kudo ku sheh shenja të ...

Florim Zeqa: Vazhdon telenovela e vjedhjes së shtetit!

Nuk është që të gjithë politikanët kosovar janë hajdutë, por edhe jo pa të drejtë në opinionin kosovar është krijuar bindja se të gjithë politikanët janë hajdutë!Kjo bindje e keqe është krijuar nga keq-qeverisjet e pas pavarësisë, ku asnjëra qeveri nuk ka arritë ta përbyllë me suksese mandatin kushtetues pa...

Zenel Çeliku: Legjenda Sotir Qirjaqi!

Dje Presidenti I Republikës Z. Ilir Meta, dekoroi Z. Sotir Qirjaqi me Medaljen për Merita të Veçanta Civile-Klasi I Parë, duke e quajtur “Ambasador I Paqes” si pjesw në të gjitha aktivitetet ndërkombëtare të atletikës ku ka ngritur lart flamurin shqiptar. Ceremonia u bë Presidencë në mësin e disa figurave të shquar...

Nebi Dragoti: Fushatë karrikesh

E gjatë e gjatë kjo fushatë shqiptare, fushatë karrikesh 365 ditë. Hahahaaa e ohohooo! Punë e madhe me fjalime histerike të mëdhaja; u lodhën politikanët profane, si i thonë, duke bërtitur, duke sharë kundërshtarët si të paaftë, kur super të paaftë janë vetë.Mbajnë ndezur motorët partitë,zili sikur kanë shkopin...

Agim Çeliku, drejtori që bëri historinë Tiranë

Agim Celiku, një tiranas I cili në origjinë vjen nga një familje e ndershme dhe me tradita. Në vitet 1981, Agimi I cili vjen nga klasa punëtore por me shkollim jurist, propozohet për drejtor në Teatrin e Operas dhe Baletit në Pallatin e Kulturës, post të cilin Agimi e refuzoi...

Nexhat Halimi: Udha e zezë e zallit

udha shkuarje ardhjes s` ka vdekurnë frëngji kaq kohë s`bën dritë qiririhëna gjysmë djegur në çarje ullirizbret fryma e fikur një kodre tjetër ti tashmë ik vetvetes i mbytur në hiashpër zemra të trokon për shpatëylli i largët në valë deti bie pa fatdhembja përplaset gjak në gjithësi në asnjë mënyrë t`i ikësh hijes...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora