E enjte, 02.12.2021, 10:14 AM (GMT)

Search by date: 10/24/2021

Frank Shkreli: At Gjergj Fishta fati i kombit shqiptar

Kjo javë (23 Tetori 2021) shënon 150-vjetori i lindjes së njërit prej apostujve më të mëdhenj të shqitarisë dhe mbrojtësit të interesave jetike kombëtare, Homerit të Kombit e të racës dhe Françeskanit të madh, At Gjergj Fishtës.   Ishte fati i kombit që At Gjergj Fishta jetoi dhe veproi gjatë një periudhe jashtëzakonisht kritike...

Bashkim Saliasi: Mali i Tomorit, qendër e besimit bektashian

Në orët e vona të datës 2.09.2021 një zile telefoni  më tërhoqi vemendjen nga filmi, që po e ndiqja në televizor. Ishte nipi im, Meçani, që më bëri me dije se të nesërmen do të udhëtonte për në vendlindje, - Dobrushë.-Nëse ke dëshirë hajde, me...

Kimete Berisha: Ne, populli i Albin Kurtit!

1. Nuk di çfarë të raportoj për punën time.Sepse aty ku punoj, ma kanë shtré zullumin, jam e përjashtuar nga çdo proces.Nuk e di pse.Unë bëj dritë.Nuk e di pse e urrejnë dritën.Në Institucionin ku unë punoj, më duket vetja si rebele shqiptare në...

Fritz Radovani: M'u kujtue At Konrrad Gjolaj

Lexova se kishte ngordhë krimineli Aranit Çela…Mu kujtue i Ndjemi At Korrad Gjolaj, kur më pat tregue:Ishte viti 1993. Porsa kishte ardhë në Shqipni Delegati Apostolik mbas 1945, Imz. Ivan Dias… Ishin mbledhë të gjithë klerikët katolik Shqiptar n’ Argjipeshkvi të Shkodres, dhe Imz. Ivan Dias po njihej me...

Fahri Xharra: Si dhe kur u krijua kombi sllavo-maqedon?

Ju kujtohet pas fitorës mbi serbët,  pas luftës së vitit 1999, dolën në skenë shumë idiotsira  si mohimi i historisë , njollosja e së kaluarës , humbjes së identitetit kombëtar, privatizimet  personale e shumë e shumë të tjera, të cilat na humbën autoritetin në Europë dhe gati , gati pendimin e tyre për ndihmen e dhënë...

Albert Zholi: Flasin Nereida Fico, pedagoge vokale dhe Ardita Bufaj, pianiste

Sot zhvillohet një event i rëndësishëm në Tiranë. Një event që sjell risi dhe profesioanlizëm. Një event që abshkon artsitë nga disa vende. Tirana tashmë është mësuar me evente të tilla që i kalojnë përmasat kombëtare. Tirana e artit dhe kulturës ka fituar vizion në këtë drejtim. Drejtuesi artistik Andrea Rama i këtij...

Ibrahim Kabili: Mësuesi që la mbresa në vite!

Një udhëtim i bukur në këmbë ! Një ngjitje në lartësi për në Vilëz në këtë ditë të bukur vjeshte! Një udhëtim i këndshëm në këtë mëngjes të freskët që na kujton vitet e bukura të rinisë dhe vizitat e mëpasme në Shkollën 9 Vjeçare Vilëz. Bukurinë  këtij rrugëtimi i'a shtonte pamja piktoreske e zonës, vargmalet dhe kodrat përrreth, Liqeni i...

Gjon Keka: Gjergj Fishta në shtypin austriak, 1917

Me rastin e përvjetorit të 150-t të lindjes së poetit tonë kombëtar Gjergj Fishta po e ndaj këtu një pjesë nga shtypi austriak i vitit 1917(C.Z.s.4,1917) që përmend Gjergj Fishtën si redaktor me rastin e daljes së parë të numrit të gazetës shqiptare "Posta e Shqypnis...

Atdhe Geci: Muza e dorës së lisit

Zgjohu kënga ime, ngritu  vargu imkemi edhe shumë udhë  për  të bërëkemi dhe shumë vuajtje  para vetesKosovë, çliroje heshtjen e plagosurprij ndryshimit, merre  udhën tëndese ngjarjet e mëdha janë të vështiraKosovë zgjohu e shih çka sheh syrizgjohu e shih  çka  dëgjojnë  veshët...

Përparim Hysi: Kur Elbasani ushtoi në Tiranë

Nuk qe"Pylli i BRINJËS" që marshoi  drejt "Malit të DUSINJËS" si tek drama"MAKBETHI" të SHEKSPIRIT, por qe një"marshim artistiko-letrar" që filloi nga ELBASANI dhe demonstroi artitikisht, në kuadrin  e MUAJIT TË LETËRSISË, mu në TIRANË në RRugën"MINE PEZA" tek"VILA TAFA". Them ELBASANI "marshoi...

Emin Azemi: Dekodimi i porosive poetike të Ramadan Musliut

Ky libër që kemi sot në dorë, ka një kuptim përtej simbolikës që lidhet me njëvjetorin e shkuarjes në amshim të poetit Ramadan Musliu. Ky libër pra është vetë tipologjia e një verbi poetik, i cili vjen i sintetizuar në formë të asaj tërësie unike e cila arrin të pajtojë harmoninë estetike të shprehjes poetike dhe anën...

Çaush Kullafi: Këtë shkollë, do ta bëjmë edhe më të bukur!

Dita sot zbardhi e shoqëruar nga reshjet e imta të shiut, pjesë e stinës. Fëmijët, si çdo ditë hynin në portën e shkollës me çantat e tyre mbi shpinë e çadrat, që në ato duart e vogla, gati sa nuk ua merrte era. Nuk mungonin porositē e prindërve për fëmijët e tyre, veçanërisht të kopshteve...

Enver Bytyçi: Disa përkime "të rastësishme"!

Dikur, kur Edi Rama ishte vënë nën akuzë se për lejet e ndërtimit vinte gjoba prej 20 përqindësh, ish-kryebashkiaku i Tiranës thoshte se "Askujt nuk ia kam futur dorën në xhep", d.m.th se askujt nuk i kishte borxh! Të njëjtën shprehje e dëgjova pardje në gojën e Lulzim Bashës: "Veç zotit, tha i kam borxh! As Sali Berishës nuk i kam...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora