E enjte, 02.12.2021, 10:10 AM (GMT)

Search by date: 10/23/2021

Fran Gjoka: Adoleshentët në kërkim të motiveve

Jeta në shkollat shqiptare rrjedh dhe gjallëron përditë. Krahas përkushtimit të drejtuesve, mësuesve dhe nxënësve për zbatimin e programeve dhe përvetësimin e dijeve,  herë-herë ndodh diçka që qortohet nga mësuesit. Disa nga adoleshentët vijnë të papërgatitur në mësim, të tjerë kanë ardhur pa bërë detyrat...

Kastriot Dervishi: Kur prokuroria përdoret si alibi

Në vitin 2018 u tha se delegacioni i Bashkimit Europian në Tiranë miratoi një projekt prej 600.000 euro për të financuar punën e ICMP në Shqipëri. Më 18.7.2018 u nënshkrua në Tiranë marrëveshja e cila u bë ligji nr.83, datë 15.11.2018 “Për ratifikimin e marrëveshjes së bashkëpunimit ndërmjet KM të RSH...

Kalosh Çeliku: Xhadisë para vdekjes sot i doli gjumi

Epabesueshme, se: Në kohën e Sotshme (2021) do të kemi një portal anonim partiak, që deri Dje i fërkonte herdhet e politikanëve. Dhe, i shëtiti të gjitha partitë politike shqiptare duke u turrur me të katra pas posteve politike. Sot, do derdhë lotë krokodili për kulturën shqiptare. Përmëkeq, kur këto kulturofagë me emërimin e partive...

Dedë Preqi: Asociaconi një etnik do të rrezikojë Kosovën

Formimi i asociacionit të komunave serbe në veri të Mitrovicës, të cilën variantë po e përkrahin edhe përfaqësues të Evropës dhe vendeve tjera, duke e ditur domethënjën e kësaj ideje, e cila e ka një çëllim të caktuar, dhe ajo është vetëm « ndarja »e Kosovës...

Sabit Rrustemi: Ajo që duhet thënë e ditur për Ramadan Musliun

Njëzetedy tetori i vitit 2021 shënon njëvjetorin e mungesës së shkritarit të shquar nga Krahina e Anamoravës, Ramadan Musliut, i cili tashmë i përket amshimit.Virusi Corona, ky armik i përbotshëm që preku dhe Kosovën, gjeti strehë në organizmin e këtij njeriu të madh të letrave shqip dhe, pas një përballje...

Edison Ypi: Vendi im

Vendi im është i tëri një makth tronditës pafundsisht i bukur. Është e mërkurë, por të duket e premte. Pas së enjtes vjen e marta. E hëna zgjat tre javë. E shtuna dhe e djela mungojnė me vite ose nuk vinë kurrë. Kodrat i bien flautit. Liqeret luajnë në Harpë. Erërat në violinë. Lumi krrusur mbi piano. Interneti nuk është shpikur...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora