E enjte, 26.11.2020, 05:47 PM (GMT)

Search by date: 10/23/2020

Edison Ypi: Martiri Sadik Bejko

Sadik Bejko nuk është vetëm ai qytetari i urtë që njohim, ai bashkëbiseduesi i këndshëm, poeti i ndjeshëm, studjuesi rigoroz, pedagogu perfeksionist.Sadik Bejko është ku e ku më tepër.Sadik Bejko është një vuajtës i paepur, një martir i pamposhtur që...

Blerim Latifi: Ideologu i arabizimit mental e social të shqiptarëve në Maqedoni

E pashë reagimin e Kim Mehmetit për ambasadorin e Kosovës në Paris. Kisha ndjesinë se e ka shkruar pas ndonjë bisede me ndonjë ajatollah të Tehranit. Ky njeri që përpiqet të shfaqet si intelektual publik dhe shkrimtar kritik, në fakt paraqet të kundërtën, prej shumë kohësh. Ka vite që nën fasadën e rreme të...

Arbana Xharra: Gjergj Fishta, Homer shqiptar e universal

Fishta nuk është vetëm poet, as vetëm njeri nga ndjekësit më konsekuent të kombit, falë të cilit e kemi këtë alfabet që kemi. Fishta është edhe fryma (kënga) e të cilit na ruante si shqiptarë në kohët më të vështira; Fishta ishte edhe fuqia që e la dinamik njërin nga dialektet tona që ai të mos vdes...

Agron Tufa: Basti

31 dhjetor 1947. Në oborrin e komandës së Kampit shëtisin të zëna përkrahu dy pallto të reja sovjetike me rreth një metër katrorë kapele: janë komandant Tasi Marko dhe komisari i sapoardhur.Është pasidte e vonë dhe sapo kam marrë shërbimin. Qielli plumb premton dëborë, ndërsa altoparlanti jep këngë e marrshe partizane...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora