E enjte, 02.12.2021, 10:03 AM (GMT)

Search by date: 10/22/2021

Xhelal Zejneli: Analizë estetike e ''Lahutës së Malcis''

Ka të tillë që Fishtën e kanë cilësuar si figurën më të madhe dhe më të fuqishme të letërsisë shqiptare (shqipe) të gjysmës së parë të shekullit XX. Studiuesit si Eqrem Çabej, Benedikt Dema, Françesko Ercole, Maksimilian Lamberci, Zef Skiroi, Ernest Koliqi, Georg Shtadmyleri, Zef V. Nekaj, Xhuzepe Gradilone...

Nikoleta Kovaçi: Dje, sot dhe neser... që mos të harrojmë

Atè, sa gjana do bahen neser ne emnin tan, sa shume gjana do thuhen, sa shume do lihen pa thane! Sa shume njerez do shtiren, e sa pak njerez do të jena Aty per Ty...Po Ti s’e ki problem! Asnjehere s’u ankove; as kur t’i hodhen eshtnat n’Dri, as kur t’lane pa vorr, as kur ta zhduken vepren tane...

Edmond Llaçi: Premtim i pa shprehur

Heshtja që i kishte kapur në ato çaste ishte më se e nevojshme. Të dy duhej t’i mbanin mënd ato momente. Ndodheshin në përjetimin e një dhimbje tepër të madhe ku po aty po fillonte pjesa tjetër e mbijetesës. Ajo, përveç ndarjes me të vëllanë, më vonë, mbi shpatullat e saj do të ndjente peshën e dhunës të ushtruar nga pushteti komunist...

Skënder Hoxha: Kafshët gjigante

Kur dielli uletNë horizontin e mjegullt,Dinosaurët budallënjBëjnë peizazhin e botës së zhdukurTë kafshëve me peshq në gojëMe kthetrat larë në gjak! Moralistët e urtë presinDënimin e tyre...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora