E enjte, 26.11.2020, 05:26 PM (GMT)

Search by date: 10/22/2020

Rexhep Shahu: Unë jam Ambasadori Shqiptar i Kosovës në Paris

Nje kafshe kriminele me pamje njeriu ne Paris, ia heq koken nje mesuesi francez pse ky ka fole per karikaturat qe i jane bere dhe publikuar profetit Muhamed.Ky lajm i kobshem i zi eshte botuar ne nje gazete franceze mbi nje shekullore dhe eshte trondite...

Kalosh Çeliku: Pandemia politike

Përditë. Përnatë, në mjetet e informacionit dëgjoj, tek ne dhe nëpër botë: Kaq e kaq të infektuar me Covid -19. Kaq e kaq  të vdekur. Kaq e kaq të shëruar, në spital. Kaq e kaq nuk e mbijetuan Luftën me Koronavirusin. Aspak, informata qeveritare shtetëtore, sesa: Fëmijë janë të lindur në një kohë Pandemie politik...

Ndue Ukaj: Energja anti perëndimore!

Energja anti perëndimore që shpërthen herë pas here mes nesh, turfullimet dhe parullat anti Europë, si dhe heshtja qyqare përballë kësaj energjie, janë dukuri tejet të rrezikshme për stabilitetin tonë shoqëror.Në një plan tjetër, kjo energji anti Europë, çdo ditë e më shumë, po ia mbush hambarin...

Mehmetali Rexhepi: Iku edhe Dani

Iku edhe Dani... Ramadan Musliu (1954-2020). Poeti i poezisë së kulluar dhe kritiku i hollë i letrave shqipe; miku i mirë kush e ka njohur nga afër. Gjithsesi paraqitjet e tij kritike paralajmëronin një optikë krejtësisht tjetër nga ajo tradicionalja, ndesh asaj soc-realiste për letrat shqipe. Fillimin e kapjeve kritike...

Luan Kalana: Gjurmet e Migjenit

-S’ka me bukuri jeta,kur dashuron me pasinon profesionin,si i tillë “mësusesia”,puna me fëmijët, mësimdhënës dhe edukator,nder krenari dhe privilegj. Sa e vështire,me sakrifica,por ia del mbanë.Në keto ditë tetori ,m’u ringjallen kujtimet ,mbresat e tre dekadave mësuses i gjuhës shqipe e i letërsise në Shqipëri...

Edison Ypi: Çmendinë

Trimat, të ndershmit, të urtët, përbuzen.Frikacakët, kriminelat, injorantët, hajdutët, inkurajohen.Sa më tepër punë të dobishme të bësh, aq më tepër të urrejnë.Portalet, gazetat, televizionet, i mban politika, i paguan mafia.Populli telefonon televizionet çdo mëngjez për kodra pas...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora