E enjte, 02.12.2021, 09:59 AM (GMT)

Search by date: 10/21/2021

Nikoleta Kovaçi: Kujtesë per znj. Kim!

Zonje e kudondodhun dhe e kudopyetun ne vendin tem, Shqipnia sod asht ne ditë te zeza e ne kohe te mjegullta! Kjo per shkak te pozites se saj mjerane dhe inferiore, qe nis prej jush e vjen deri te uzurpuesit e paftyrë të krejt mekanizmave frymëmarrës ne k’të vend!Duke qene se tashma ne k’të vend nuk...

Blerim Latifi: Bashkimi Europian nuk është më ai i dikurshmi

Kanë hequr dorë nga zgjerimi i Bashkimit Europian me vendet e Ballkanit Perëndimor. Edhe afatet e anëtarësimit, që premtoheshin dikur, nuk i përmendin më. Liberalizimi i vizave për Kosovën nuk është më në agjendë. Dhe në këtë situatë burokratët e Brukselit vazhdojnë të na dërgojnë "Raporte të Progresit"...

Gjekë Gjonaj: E vërteta e vdekjes tragjike të kërkuesit shkencor Agron Lucaj

Më 19 shtator 2021 janë mbushur dyzet vjet nga vdekja tragjike e  kërkuesit   të ri shkencor Agron Lucaj,   në moshën 32 vjeçare,   i cili premtonte shumë në  fushën e shkencave  të natyrës,  përkatësisht të fizikës atomike ( bërthamore) dhe molekulare.   Agroni u lind në Triesh, në vitin 1949...

Kastriot Dervishi: Krimet e Aranit Çelës filluan në Shkodër

Kur ishte kryetar i Gjykatës së Lartë, Aranit Çela u tregonte me krenari e nënqeshje ironike gjyqtarëve të rinj, pjesë nga karriera e tij si prokuror ushtarak në Shkodër. Ai thoshte se sapo mbaronin gjyqet me vdekje, toga e ushtarëve i merrte të pandehurit dhe i pushkatonte, pa pritur vendimin e shkallës më të lartë. Ato vite, për ekzekutimet...

Nuhi Veselaj: Tri tregime vjershërime

-Babi më jep ca t’holla sa për një biletëDua ta thërras Emnakën për ditëlindje të dhjetë; Edhe diçka Babi, kur më pagëzove VjosëPa atje shumë pëllumba a veç ndonjë rosë?! -Mrekulli e gjatë, prej Bindi në BregdetS’di ç’të them përpara, veç të paguaj biletë...

Resmi Osmani: Xhungla

Kristo Lozhani, sipërtmarrës dhe pronar i firmës “Lozhani konstruksion” i pushtuar nga dëshpërimi dhe zemërimi, ecejakej pa pra aq sa e lejonte hapësira e zyrës. I dukej vetja si i ndryrë në kafaz.Gojën e kishte të hidhët nga dëshpërimi dhe përbrenda i zjente zemërimi. Sapo ishte kthyer nga kantieri...

Enver Bytyçi: Foltoret janë kuvendi i të munguarve

Nesër mbahet foltorja e Beratit. Eshtë e 11-ta foltore në radhë. Mbetet vetëm qarku i Lezhës. Foltoret që pamë nuk janë fusha-gladiatorësh. Aq më pak fushë-beteja ushtrish. Madje as demonstrime militantësh.Foltoret janë kuvendi i të munguarve. I atyre që për tetë vite nuk kanë...

Kadri Tarelli: 'Kullat e sahatit në Shqipëri', vlerë qytetërimi

Një libër i veçantë në llojin e tij: “Kullat e sahatit në Shqipëri”, e studiuesit arkeolog Dritan Çoku, Një vepër shkencore me peshë jo vetëm nga përmasat, por më shumë nga përmbajtja, që unë me bindje e quaj simbol dhe vlerë qytetërimi mbarë shqiptar, sepse bën fjalë për këto vepra arti ndërtimor...

Fahri Xharra: As toskë as gegë as kosovarë por vetëm shqiptarë

Deshta të bëj një analizë pak si ndryshe te një libri të botuar rishtas: “ Unë jam gegë”të Mustafa Nanos. Po them ndryshe sepse do të nisëm vetëm nga qëllimi i mesazhit (kumtit) të cilin libri mundohet të na jep. Librit ia potencon qëllimin e keq të tij edhe parathenja. Jo rastësisht u gjetën këta të dy. Por të shkojmë rradhazi...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora