E hene, 01.06.2020, 09:42 AM (GMT+1)

Search by date: 10/20/2019

Blerim Latifi: Vija fatale e Ballkanit

Njerëzit e Ballkanit, gjatë gjithë historisë së tyre, kanë vuajtur prej një lloji fataliteti gjeopolitik. Ky fatalitet ka të bëjë me faktin se për shekuj me rradhë Ballkani ka qenë një zonë kufitare mes botëve të Lindjes e Perëndimit, të cilat përplaseshin pamëshirë midis tyre në këtë zonë. Orgjina e kësaj drame historike i ka rrënjët thellë në histori...

Ymer Keta: Lura feston

Lura, duke qenë një nga vendbanimet më të vjetra, është cilësuar si   ” perlë e Evropës”  Është një krahinë shqiptare e  shtrirë në zemër të Gegnisë. Njohur si mal i parë në malet e Gegnisë. Këto male  janë emërtuar  që në shekullin e XII në kohën e shtetit të Arbrit dhe atë të Skenderbeut, ku malet, njiheshin si shtyllat e shtetit...

Leonora Laçi: Mons. dr. Zef Oroshi mes pendës dhe predikimit

Këto ditë u botua libri me autorësi të Mons.dr Zef Oroshit- “Log Kuvendit – Në trinomin fe- Atdhe- perparim” Botimet Volaj: 2019, kjo u përgatit dhe u sponsorizua nën kujdesin e mikut të ngushtë të Monsinjorit, publicistit z. Tomë Mrijaj, i cili ka qenë krahu i djathtë dhe autobiografi i tij...

Fran Gjoka: Njeri i mirë dhe specialist i rrallë

Në jetë na qëllon rasti të takojmë njerëz, të cilët kanë qenë dhe janë gjithnjë të përkushtuar për të përmbushur me nder detyrat e tyre ndaj shoqërisë dhe shtetit, duke vënë mbi gjithcka interesat e larta të popullit dhe të atdheut. Janë njerëz të thjeshtë, vepra e të cilëve nuk ka bujë e zhurmë, por kalon në heshtje...

Dedë Preqi: Zarfet e helmuara apo të trilluara

Do të quhej i çmendur ai që thotë se, mund të harrohen aq shpejt ato përjetime të rënda të popullit shqiptarë të Kosovës, veqanarisht kur fëmija e ka parë prindin, vëllaun, motren, para gjelatëve serb, apo edhe anasjelltas prindërit i kanë parë fëmijët e vet, duke ia vrarë dhe dhunuar para syve të tyre...

Afrim Caka: Ku e ka origjinën fondamentalizmi radikal religjioz?

Zonja dhe zotërinj, pa dyshim, ia detyroj këtë nder faktit që emri im është i lidhur me temën e origjinës dhe radikalizmin religjoz; e, si rrjedhim, për errësirën e fondamentalizmit kam qëllim t’ju flas. Do të përpiqem të shkruaj, sa më përmbledhtas të jetë e mundur, një mendim rreth zhvillimit të kësaj metode të vjetër radikalizmi...

Ibrahim Kabili: Komandantët mbetën në klasë, sa më shpejt në shtëpi

Në zgjedhjet e 6 tetorit në Kosovë fitoi bindshëm opozita. Ky rezultat dhe pritej. Ajo qe votë  kundër keq qeverisjes dhe i futjes në qorrsokak i marrveshjes me Serbinë. Për këto probleme dhe të tjera  si to, votuesit votuan kundër komandantëve të luftës. Me këtë rezultat, ato mbetën në klasë, ndaj sa më shpejt duhet ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora