E enjte, 02.12.2021, 09:54 AM (GMT)

Search by date: 10/19/2021

Frank Shkreli: Ndërroi jetë Gjenerali Amerikan Colin Powell

Dëshira e ish-Sekretarit të Shtetit Colin Powell për Shqipërinë: “Të realizonte potencialin e saj dhe të përfundonte udhëtimin historik, për tu këthyer, më në fund, në zemër të Evropës”.Gjenerali Colin L. Powell, ish-Sekretar i Shtetit Amerikan dhe Shef i Shtatmadhorisë të Forcave të Armatosura të Shteteve të Bashkuara...

Edison Ypi: Shën Oseku

Diku në Shqipëri ndodhet një Mbretëri me 70 mijë Mbretër.Nuk është përrallë.Në Mbretërinë në fjalë, 100 hektarë e tëra, secili prej 70 mijë Mbretërve ka nga një Harem të madh me 200 Mbretëresha.Pra 70 mijë Mbretërit mbarsin 14 milionë...

Qazim Shehu: Kthimi

Arseni po kthehej në vendlindje, pas kaq vitesh. Nuk kishte lajmëruar as vëllanë, as nënën. Makina e tij e shtrenjtë tronditej rëndshëm nëpër gurët e kalldrëmit të rrugës. Peizazhi i kodrave me dushk, lumi gjarpërues, i dukeshin tjetërsoj. Tisi i mallit ia bënte më të panjohura, më tërheqëse. Kur u afrua te Kodra ...

Shyqyri Fejzo: Befasitë dhe të papriturat me mikun e shqiptarëve

Kështu mendova të titulloj këtë shkrim. Petrin e kam njohur mesa duket, më vonë nga të gjithë. Në Hamburg të Gjermanisë kur shkoj me time shoqe, qëndrojmë gjatë, kur janë mundësitë edhe dimra të tërë. Na pëlqen klima e butë e “miqësore” e këtij qyteti me një port madhështor në brigjet e lumit Elba. Pastaj aty...

Sonila Meço: Lamtumirë Liri Lubonja!

Kjo është një foto ekskluzive e familjes Lubonja për programin tim Kontrata të marsit 2015.Fatos Lubonja në prehrin e së ëmës Liri dhe vëllai Agim në prehrin e të atit Todi.Për disa javë më është dashur t’i bëj vend në hapësirat e mia cerebrale...

‎Kasam Shaqirvela‎: Për ty Rozafë

Emri yt ma prek zemrën timeEdhe ashtu fort të lënduar…sa herë që shtegtoj lashtësisëlabirinteve duke të kërkuarbrenda ndjenjës së mërzisë. Emri yt ma zgjon shpresën timeedhe ashtu të fjetur e të thyer…një dëshirë fëmijës jetimenjë mall nëne brenda mbërthyernga një ëndërr në zhgjëndërime...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora