E enjte, 26.11.2020, 07:03 PM (GMT)

Search by date: 10/19/2020

Rexhep Shahu: Kam frikë nga nënshtrimi popullor ndaj udhëheqësit

Sot më 20 shkurt 2019, Havzi, ti pate ditëlindjen. Sivjet do të ishe 85 vjeç.Asnjë aktivitet shtetëror a shoqatëror s’u bë për ty në 85 vjetorin tënd.Me 22 shkurt 2019, të premten, ora 11, do të promovojmë librin tënd, Shtatë Fletore, vepra jote e plotë me 5548 vargje. Si përgatitës e ...

Florim Zeqa: Lajçakofobia e (pa)arsyeshme!

Pas arrestimit të dy drejtuesve të OVL të UÇK-së, emri më i përfolur ishte Gjykata Speciale, ndërsa tani pas kërkesës për formimin e Asociacionit të Komunave Serbe, emri më i permendur në Kosovë është ai i të dërguarit të posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak!...

Fahri Dahri: Një bashkëbisedim mes gjyshërve

Sa do të doja që gjithë gjyshërit të ishin si ju, por kjo mbetet dëshirë. Shumë gjyshër na u bënë "demokratë" dhe si të tillë, pasqyrë e shpirtit të tyre-kameleonë, ditën hiqen si "mbrojtës të popullit" dhe demokracisë, ndërsa netëve verore e dimërore tregojnë "demokracinë"e tyre, si ujqërit në vathën e bagëtive...

Meti Rexhepi: Kallëzimtarja H

Dora e vogël e Shikimit nën dorën me shpinë damarësh të fryrë të gjyshes. Koha i kishte lidhur e zgjidhur duart e Motit me Ngazëllimin dhe  ato të Ngazëllimit me Shikimin. Herë-herë edhe Moti ia kapte ato duar me damarë krejt të theksuar plakës së përvuajtur. Kapja e duarve mes Motit, Ngazëllimit...

Edison Ypi: Me vdekje

Të dënohen me vdekje të gjithë shqiptarët që kanë harruar trahananë dhe dhallën.Në litar kosovarët që e kanë braktisur dhe po e shohin me përbuzje Pasulin.Me vdekje me pushkatim gjithkush që gjatë udhëtimeve nëpër bukuritë natyrore të Shqipërisë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora