E enjte, 26.11.2020, 06:55 PM (GMT)

Search by date: 10/18/2020

Agron Tufa: Spartak Braho jepte dënime dhe kundër ligjeve të kohës

Para një viti i drejtova një pyetje publike deputetit Spartak Braho, nëse ishte bërë problem ai ndonjëherë për falsifikim dokumentesh dhe si ishte larguar nga detyra e gjyqtarit popullor në Gjykatën e Rrethit Durrës. Braho vigjilent për nderin e komunistëve nuk dha përgjigje. Gjë që dihej kjo. Këtë anë të errët të jetës së tij, Braho ishte...

Qazim Namani: Shtëpia që e sfidojë inteligjencën në Prishtinë

Ka vite që kjo shtëpi e vjetër, e cila ndodhet në qendër të Prishtinës, është rrethuar me skele, kinse qenka një objekt banimi, që paska vlera monumentale e historike!Kjo shtëpi çdo ditë është në sy të qytetarëve, institucioneve akademike dhe institucioneve qendrore shtetërore. Pranë kësaj shtëpie kalojnë...

Frank Shkreli: Themelohet Fondi Xhim Xhema

Në një njoftim të përhapur të enjten nga (Kansas University Endowment”), për mediat amerikane dhe shqiptare, thuhet se biznesmeni dhe mbrojtsi i çeshtjeve kombëtare, Z. Jim (Xhim) Xhema me origjinë shqiptare nga Greenwich i shtetit Konetikët në Shtetet e Bashkuara i dhuroi $500,000 (gjysëm million) dollarë...

Engjëll Koliqi: Jo dialog, por marrëveshje për fqinjësi të mirë

Jo shumë pas rishpalljes së pavarësisë së Kosovës nga Serbia dhe pas njohjes së këtij realitetit nga shumica e vendeve të botës, sidomos nga ato më kryesore e më të rëndësishme, doli nisma për normalizimin e marrëdhënieve mes këtyre dy vendeve fqinje. Që nga viti 2010, me insistimin dhe ndërmjetësimin e...

Edison Ypi: Kosova s'ka qen

Më pat' marrë malli për perritë e Sharrit, hyjnitë e Istogut, shalgjatat e Pejës, elegantet e Prizrenit.Anipse e korruptuar dhe e islamizuar, po digjesha për hiret e Kosovës, nazet e Saj, me ja bo ca komplimenta, ca ledhatime, me e kap për qafe, me e puth në faqe.Mezi po duroja Kosovës...

Prend Buzhala: Arti përballë banalitetit të jetës së përditshme

Duket sikur jeta e përditshme e mënjanon përjetimin estetik, artin vetë, për arsye se  banaliteti anakronik i kësaj përditshmërie ua humb vlerën krijimeve artistike; për shkak se kjo përmasë e zakonshme (e përditshme),  heq edhe idealet për synime të larta...

Albert Zholi: Intervistë me poetin dhe piktorin Faslli Haliti

-Si e nxori jashtë “Profesori” poetin Bardhi se recitoi poezinë e Majakovskit “në çdo zyrë ka nga një burokrat”-- Si e njoha Xhevahir Spahiun me Visar Zhitin dhe i prezantova poezitë e tij-Visari mbajti mëri më pas pasi mendoi se i thashë Spahiut se Visari “ka biografi të keqe”...

Nebi Dragoti: Shija e kritikut

Shija e kritikut është e matur, e përqëndruar, e pagabuar, e sinqertë, universale, filozofike, e paanshme, pa hatre e hipokrizi, parimisht sociale, se socialja si problematikë ka jetuar, jeton në përditshmëri vitesh e shekujsh.Azhurnimi me këtë koncept është frymëmarrja e kritikut.. Tjetër,  kur shijon krijimin vazhdon analizën...

Përparim Hysi: Nga dashuria për At Gjergj Fishtën!

ATË GJERGJ FISHTA, një PERSONALITET  në  LETËRSINË MBARËKOMBTARE SHQIPTARE, një ATDHETAR i pashok në ANALET E HISTORISË SHQIPTARE dhe,pa dyshim,BABAI I FRANCESKANËVE  SHQIPTARË, ka qenë jo vetëm i papranueshëm nga diktatura...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora