E enjte, 04.06.2020, 03:30 PM (GMT+1)

Search by date: 10/18/2019

Adil Fetahu: T'ia ndërrojmë emrin Kosovës, në Dardani

Në këtë botë nuk ka asgjë statike, e dhënë njëherë e përgjithmonë e pa ndryshueshme. As shtetet nuk janë kategori  statike nga aspekti historik, gjeografik, politik. Edhe ato lindin, si organizma shoqërore-politike,  zhvillohen, rriten (shpeshherë edhe zvogëlohen), zhduken. As emrat e shteteve...

Blerim Rrecaj: Lutje për dajën

Ec hapshpejta jetë. Sa hap e mbyll sytë. Mes tyre kalon një shekull, disa dekada, nëpër dyer e dritare stinësh, grumbuj muajsh, javësh, ditësh... Diç e pritur e diç e papritur na bije në vesh a para syve. Që e pranojmë e përballojmë, sado që ta kemi lehtë a vështirë. Diku një gaz, diku një vaj. Gjithku mund të ndodhemi...

Bardhyl Maliqi: Dallëndyshja e përhershme e letërsisë lëvizëse

Në vetullate tua prehet fluturimi i dallëndyshes, poetja jonë Fehime Selimi! Poetët si piktorët e fjalës së bukur skicojnë buzëqeshjet e tua tek ato fluturojnë nga shtegu i harkuar i vetullave në ëndrrat tona njerëzore. Ne vijmë tek ty me një grusht dashuri më tepër, të mbledhur në sqepin e pëllumbit të bardhë...

Demir Krasniqi: Disa pyetje për Tugjecin

Nëpër  orë t’ hershme t’ mëngjesit –Bylbylat  i këndojnë Tugjecit ! Bylbylat  në  vend  nuk ngecin –Për shumëçka e pyesin Tugjecin ! O Tugjec , fshat i Gollakut –Ku i ke burrat e konakut ?! O Tugjec , vend i qershive –Ku e ke Kullën e Ushtrive ?! O Tugjec , fshat i kodrinës –Ku e ke Hanin e Hamit Sijarinës ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora