E hene, 01.06.2020, 09:30 AM (GMT+1)

Search by date: 10/17/2019

Aurel Dasareti: Nëse nuk jeton për diçka, vdes për asgjë

O shqiptarë! Mos braktisni vendlindjen, prindërit, motrat, vëllezërit, gjyshërit, gjyshet dhe të ikni  në hiç, atje ku nuk u dëshiron askush. Shijoni gjërat e vogla, sepse një ditë do të dëshironi të shikoni prapa dhe të zbuloni se ato ishin të mëdhatë...

Ymer Keta: Treva e Lurës, nga Lashtësia në ditët tona

Lura është një krahinë  shqiptare në zemër të Gegnisë. Është administruar si Mal më vete të Gegnisë, përkrah Dibrës, Matit, Mirditës, Martaneshit,Kurbinit, Fushës Arbrit, Bendës (Malësia e Krujës),Tomadhea (Malësia e Tiranës) dhe Çermenikës.  Këto male janë emërtuar që në shekullin...

Gjon Keka: Harta e rrallë e vitit 1530

Duke kërkuar mbi figurën e kryezotit tonë Gjergj Kastrioti, e gjeta këtë hartë të rrallë të vitit 1530. Kontinenti jonë europian shihet tepër qartë, edhe pse nuk janë shënuar emrat e popujve brenda kontinentit europian,aty historikisht dihet përbërja e tyre...

Cikël poetik nga Drita LokaHaxhillari

Nëse sërish...eci në errësirë, kuturu...Lermë ta gjej vetë shtegdaljen! Mund të më cjerrin,gjemba kryenec...herë të bërë lëmsh,e herë vec e vec. Mund të rrëzohem,të vritem gjithkund...në duelin e heshtur, të mbijetesës... Zgjatma dorën kur të kem sfiduar,errësirën e dhimbjes...në siluetat e shpresës! ...

Fran Gjoka: Suksesshëm në gegnisht

Kohët e  fundit shkrimtari Ndue Gaspri botoi dhe librin e 9-të, romanin “Fmini e humun”, në dialektin e bukur të shqipes, në gegnisht. Pas leximit kushdo e kupton se ky roman është një udhëtim në fëmininë e autorit, që përkon me periudhën më të vështirë të jetës së popullsisë rurale të vendit tonë...

Fahri Xharra: Kulti i Boresë – kult pellazgjik

-“Duke sjellë një dhuratë të bukur, toka e krijoj njeriun e parë , "Pelazgun hyjnor", të lindur në Arcadia, shumë kohë para se të krijonte hënën.”(Tregimi i Pindarit mund të shfaqet si poetik, apo edhe mitik, i frymëzuar, duke menduar shumë më vonë shkencëtarët kanë ...

Qazim Shehu: Më rritën këto ara

Me zjarrin e misrit të bardhëMe bukën e çerepit,Me ca tinguj  pa radhëQë  iu afruan djepitDhe muzgje si mullarëQë varnin  qeleshenNë plepat komandantëQë urdhëronin heshtjen,Më mbrujtën këto ara,Duke gëzuar vjeshtënMe prodhime të mbara...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora