E enjte, 02.12.2021, 10:34 PM (GMT)

Search by date: 10/16/2020

Xhemal Ahmeti: Psikogrami i islamikut aktual shqiptar

Me vite tashmë ndjek radikalizmin fetar brenda kulturosferës shqiptare. Kollazhi anash le të na shërbëjë si ilustrim ngase nuk është as më radikali as më i maskuari. Të gjitha fotot janë postime të një profili të vetëm.Është ai mesatari që e gjejmë me mijëra zonave virtuale dhe që shtrihet ...

Hazir Mehmeti: Lamtumirë mike e respektuar Dr. Mirela Shira!

Vjenë, 6 tetor 2020.  Pak ditë më parë  në Vjenë u shua edhe një yll nga qielli i veprimtarëve shqiptarë në kryeqytetin e lashtë. Në moshë të re u nda nga jeta Dr. Mirela Shira. Një humbje e madhe për shqiptarët në Austri e më gjerë, për shkencën e kulturën shqiptare në mërgatë. Sëmundja e rëndë...

Jahja Drançolli: Më 16 tetor 1448 është zhvilluar Beteja e Kosovës

Derisa, për Betejën e Kosovës të vitit 1389, historiografia e sotme ende nuk ka mundur ta dallojë Kosovën historike nga Kosova e mitizuar, në anë tjetër Beteja e Kosovës së vitit 1448 sipas burimeve historike të kohës konsiderohet për njërën ndër betejat më të njohura të ndodhura në Europën Mesjetare...

Gjekë Gjonaj: Mësuesit e artë të shkronjave shqipe

Thirrja  mësues nuk është e lehtë ashtu siç mendon dikush. Ky profesion është plot e përplot me vështirësi. I ndërlikuar dhe i përgjegjshëm.  Profesioni i mësuesisë është profesion me përgjegjësi të madhe shoqërore. Me të drejtë pedagogët klasikë kanë thënë se: “Thirrja mësues është thirrja...

Kozeta dhe Qemal Zylo: Lamtumire Nuri Dragoi

Sot eshte ndare nga jeta shkrimtari dhe studjuesi i mirenjohur Nuri Dragoi, i cili ishte i prekur prej disa ditesh nga Covid 19 ne Tirane, sipas miqve te tij te shumte dhe mediet ne Shqiperi.Ju shprehim ngushellimet tona familjes, Deshnices dhe gjithe miqve...

Fritz Radovani: Kush i kujton herojt?

Ishte nandori i 1944 kur kapiten Mikel Pjeter Prennushi, shkoi e pyeti Mikun e vet në Prefekturen e Shkodres: “Si mendon o Mark, a t’ ikim apo do të zbarkojnë Aleatët këtu?”Kapiten Mark Gjo’Markagjoni i tha: “Jo bre, po per dy tre muej do të zbarkojnë Aleatët!”...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora