E premte, 03.12.2021, 09:37 AM (GMT)

Search by date: 10/15/2021

Fatmire Duraku: Lulja në kokë të gjarprit nuk ka bukuri

Me botimin e librit “Shtatë poetë e një balerinë”, Nexhat Halimi,për të tretën herë ndërlidhet me ciklin e poezisë, të botuar në fillim të viteve të shtatëdhjeta, kushtuar  në mënyrë imagjinative  shatë krijuesve dhe një balerine. Të parën herë, në vitin 1971, autori këtë cikël të poezisë së shkëlqyer e botoi në faqet e gazetës Rilindja...

Edison Ypi: Frida

Ka ca kohë, dikush që edhe po t'ja mbaja ment emrin nuk meriton t'ja shkruaj këtu, në tentativë për të thënë diçka se si duhet të jenë ministrat e sotëm shqiptarë, solli shembullin e Vaso Pashës që kishte arritur të bëhej Guvernator i Libanit.Nuk dimë asgjë mbi cilësinë e qeverisjes së Libanit nën hyqmin e...

Enver Bytyçi: Kush është dhe çfarë përfaqëson Doktor Sali Berisha?

Dy shtata janë sot në ditëlindjen e Prof. Dr. Sali Berisha! Në kodin e shqiptarëve shtata është fat, është fuqi, është mejdan, por edhe fisnikëri! Shtatëdhjetë e shtatë vite nga ditëlindja e Sali Berishës janë për atë sa 770 vite për nga energjia, rendimenti e produkti i punës së tij, për nga veprat dhe ndryshimet...

Andon Dede: Në emër të devoshmërisë në detyrë

Ne ishim duke xhiruar në fshatin "Agim" të Fierit.  Për të treguar se në Myzeqe kishte vajtur dhe treni, ekipi ynë u nda në dy pjesë: operatori me ndihmësit e ndoqën "heroin" e telereportazhit tonë me kamera në tren, kurse unë do të kthehesha në qytet me makinë...

Kastriot Dervishi: Osman Kazazi - Komunizmi personifikon gjak, terror dhe uri

Legjenda e kampeve dhe burgjeve të komunizmit, Osman Kazazi, u dënua tre herë nga regjimi komunist. Ai vuajti gjithsej 33 vjet, 6 muaj e 4 ditë burgim. Dënimin e parë e vuajti në vitet 1944-1959. U arrestua përsëri më 31.10.1966 dhe u dënua me 10 vjet burgim. Teksa vuante dënimin në Repartin nr.321 Burrel u arrestua...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora