E enjte, 02.12.2021, 10:27 PM (GMT)

Search by date: 10/15/2020

Ilmi Leka: Realizmi i thekur i një prozatori

Poeti, shkrimtari dhe publicisti i njohur, Qazim D. Shehu, me origjinë nga Çermenika e rrethit Librazhd, është një nga krijuesit më në zë e më të spikatur të kësaj treve me tradita të lashta e të reja patriotike e luftarake. Krijimtaria e tij e ka zanafillën para viteve '90- të të shekullit të kaluar në fushën e poezisë, duke ecur...

Edison Ypi: Ne budallejt

Ne budallejt e duam pushtetin që ta bëjmë më të mirë. Ju skilet pushtetin e doni që ta vidhni.Ne budallejt i besojmë meritokracisë dhe transparencës. Ju të squtët i besoni nepotizmit, klientelizmit, regjionalizmit, mercenarizmit, sidomos rrenës...

Meti Rexhepi: Busull e reumës

syzat e reve dioptri e bashkave mbi sytë lajthisin hap-mbylljet e ombrellësnuk mbuloheshin ece-jake prej pikashkahja vertikale e rënies harkohej në pjerrtësiritmi i lashtë ua plandoste fotosintezëntrotuareve alesë gjetheve me të verdhën...

Kalosh Çeliku: Rreziku

E shtunë 03 tetor 2020, Ditë e bukur vikendi me Diell. Ende me pak verë në kohë Pandemie me masa Qeveritare: Rrini në shtëpi!... Mos dilni në rrugë pa maska!... Duart, lani me sapun!... Dy metra larg, edhe me Gruan besnike! Mos, bëni fëmijë, nuk do të paguheni!...Kaq e kaq, gjatë 24 orëve të infektuar nga...

Liri Pone Bele: Thellësia e dhembjes

Sefreti, më 6 shtatorin e vitit 2015, përvjetorin e 65-të të datëlindjes po e kremtonte si një ditë të shënuar. Rastësisht ajo korrespondonte me ditën e parë të fillimit të punës si mësues mbas mbarimit të Fakultetit për Histori-Filologji. Njëherazi, do të ishte dita e parë kur ai nuk do të shihte para vetes fytyrat e...

Fritz Radovani: Shkëmb i tokës dhe i shpirtit shqiptar

Midis majave kulmore të mendjeve të ndritura, Gjergj Fishta asht mundësi i heshtjeve, vrasësi i harresave, rilindësi dhe ringjallësi i madh, përpara të cilit gjunjëzohen kohnat, qofshin ato hyjnore apo me sakatët, me xhuxhët e tyne epshakë.Dikujt sot ndoshta fjala...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora