E hene, 01.06.2020, 08:58 AM (GMT+1)

Search by date: 10/15/2019

Blerim Rrecaj: Përreth problemeve

Në fjalorin e Gjuhës sonë fjala "problem" shpjegohet në tri mënyra. E para, flet për problemin në lëminë e matematikës, e dyta, më tepër u takon sferave të shkencave shoqërore e flet për një çështje të ndërlikuar që kërkon e pret zgjidhje, e treta, bën fjalë për sjelljet e ndokujt që shfaqin shqetësime tek të tjerët...

Adil Fetahu: George Fred Williams - Shqiptarët / The Shkypetars

Është e gjatë lista e  emrave dhe veprave  të miqve amerikanë për  Shqipërinë dhe shqiptarët që janë shfaqur në shekullin e kaluar deri në mbarim të Luftës së Parë Botërore, pa i përmendur edhe ata të shumtë  të historisë më të re, të cilët ndihmuan çlirimin dhe pavarësinë e Kosovës .  Nga ata më të parët,  duhet të veçojmë...

Afrim Caka: O presidenti ynë...

“Presidenti mund të jetë shitës farmerkave, piktor, mund të edhe poet, mund të jetë muzikantë i odave – ky është plotësim ndaj figurës së presidentit tonë të madh. Politika dhe muzika e tij tallava nuk i kundërvihen njëra – tjetrës, përkundrazi, muzika e odave mund ta ndihmojë të bëhet polituuuukanë i mirë...

Fritz Radovani: Papa Gjon Pali II

Tue fillue që në kohën e Gjergj Kastriotit Skenderbeut e deri në ate moderne, ku çdo çast diskutohej kenja ose moskenja e tansisë sonë toksore si Shtet, roli i Vatikanit ka kenë gjithmonë vendimtar për fatin tonë. Unë nuk kam në mend me ba përsëritjen e atyne fakteve ...

Kalosh Çeliku: Vajtimi pas Çmimit Nobel

Çmimi «NOBEL» i Akademisë Suedeze është themeluar në emër të shkencëtarit Alfred NobeL. Që, Sot për Sot: Shkencëtari që e shpiku dinamitin. Zbulim shkencor historik i asaj kohe, dhe gjithë botës në shkencën dhe ekonominë botërore, por edhe mos harrojmë: Shkatërruesi më i madh deri më Sot i njerëzimit...

Kadri Tarelli: Shpendi Topollaj dhe mitologjia

Në kolanënë e librave të botuara nga shkrimtari, kritiku dhe studiuesi i njohur Shpendi Hulësi Topollaj, shtohet e dhe studimi: “Esse. Rreth shprehjeve mitologjike”.  Libër, që pak kohë më parë doli nga shtypi dhe që hapet me poezinë, “Në Akropol”. Vetë titulli dhe figura e bukuroshes Athina luftëtare...

Mehmetali Rexhepi: Lamtumirë i durimit dhe besimit të pathyeshëm

Ngushëllimet për Bacën Limon vijnë krejtësisht të natyrshme, sikurse një rrjedh e qetë lumi... Veprimtari Ahmet Isufi e kishte jo vetëm baba, por dhe një shok këshill-dhënës e këshill-marrës... Bacën Limon vazhdimisht e ka karakterizuar atdhedashuria dhe vullneti i pathyeshëm për lirinë e shqiptarëve...

Astrit Lulushi: Henry Wadsworth Longfellow - Psalmi i jetës

Mos thuaj se je thjesht një numërApo se jeta është ëndërr e zbrazëtSepse njeriu i zhytur humbDhe gjërat nuk janë ato që duken. Jeta është e vërtetë, e zellshmeDhe varri nuk është qëllimi i saj;Shprehja “nga pluhuri në pluhur...

Lefter Duraj: Kur do sherr…!

Dy shoke te mire, gjithmone bashke rrinin,Ishin si vellezer, te gjithe ashtu  ata i dinin.Diku njerit qejfi iu prish, inatin filloi t’njerre,Edhe nje minute vonese, tjetri niste sherr.! Habitej shoku se ndryshe atij po i dukej,Jo si me pare, por inati ne fytyre i strukej...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora