E diele, 25.10.2020, 10:40 PM (GMT)

Search by date: 10/14/2020

Florim Zeqa: Krizat politike, produkt i lëshimeve në Kuvend!

Skena politike, përkatësisht subjektet tona politike janë shndërruar në korporata fitimprurëse për politikanët. Të zgjedhurit e popullit, gjegjësisht deputetët më shumë po u shërbejnë liderëve dhe grupeve të interesit brenda partive, mafio-politikanëve dhe oligarkëve ekonomik sesa qytetarëve të vendit...

Fritz Radovani: Ku i di ky para 110 vjetve?

Kush ishte ky Burrë që guxoi me thanë këto fjalë para 100 e sa vjetësh:“Qeveria jugosllave nuk do të ndalet para asnjë mjeti per t’i ndërrue fëtyrën Kosovës. Janë Fuqitë e Mëdha, të cilat bane theror shqiptarët e trojet e tyne për interesat e veta e të aleatëve të tyne… Faji i vetëm i kosovarëve...

Edison Ypi: Ja si mbrohem

Sëmuresh dhe vdes nëse nuk mbrohesh nga llumi shqiptaresk.Kur shoh faqet e para të gazetave, më merren mentë, më vjen për të vjellë. Iki në një katund. Takoj një fshatar që ka ndërtuar një vilë sa një kështjellë. I them viganit të punës; Dëgjo Ibrahim, Të gjithë ikin, ti qëndron. Të gjithë rrinë, ti punon...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora