E marte, 19.10.2021, 11:40 PM (GMT+1)

Search by date: 10/12/2021

Idriz Zeqiraj: Ekzekutimi zyrtar i Kolonel Krasniqit

Pushtuesit serbo-sllavë, si në kob, kishte humbur sensin e masës dhe shtuan zullumin në Kosovë, duke maltretuar, përndjekur e vrarë shqiptarët, në trojet e tyre stërgjyshore, në Kosovën tonë hyjnore. Në skenë dalin djemtë oficerë, në ish-Armatën Jugosllave, të prirë nga Kolonel Ahmet Krasniqi, ministër i Luftës i Kosovës...

Frank Shkreli: Ambasadorët vizitojnë kampin komunist të Spaçit

Të nderuar lexues, javën që kaloi, në një intervistë me Z. Adi Krasta tek Syri TV, ashtu siç kam bërë thirrje vazhdimisht edhe në shkrimet e mia modeste që botohen rregullisht në Gazetën Telegraf të Tiranës – u kam bërë thirrje diplomatëve perëndimorë në Tiranë – si përfaqsues të vlerave perëndimore në atë vend...

Timo Mërkuri: Ëngjëjt e Isopolifonisë

Procesi i krjimit tëvariantit gjirokastrit të këngës isopolifonikeështë një proces që zgjati jo disa dhjetra vite por zgjati disa shekuj. Sigurisht që nuk egziston një datë se kur përfundoi ky proces, por një gjë e kemi të sigurtë, në fillim të shekullit XX kënga gjirokastrite jo vetëm që ishte formatuar si një...

Gjon Keka: Hartë e rrallë me emrin e kryeheroit tonë Gjergj Kastriotit

Një Hartë e rrallë në të cilën figuron emri i kryeheroit tonë arbëror Gjergj Kastriotit (Skënderbeut) dhe selia e mëparshme e tij e Krujës. Kjo hartë ka një domëthënie të madhe për faktin se si Arbëria dhe selia e kohës së tij identifikohej me emrin e tij të famshëm e të njohur kudo në botën europiane dhe më gjerë...

Fahri Xharra: Anatolia pellazgjike dhe Kosova “Osmane “ (1)

Po e  filloi shkrimin me një lajm të madh dhe për një lajmërim me vlerë : “An international team of archaeologists has unearthed three 2,200-year-old, well-preserved glass mosaics at the site of the ancient city of Zeugma in Turkey.” (Nov 28, 2014) . Pra një ekip ...

Nikoleta Kovaçi: Dy fjale per ndeshjen e sotme!

Une jam dashamirese e futbollit! Kurre nuk e kam pa si loje! Gjithmonë me pse-he e sepse-he te panumerta, ashtu siç shoh gjithçka ne k’të bote! Futbollin tonë e msova nga Vllaznia! Nga Maradona nisa rrugetimin e ndaluem tej kufijve! Edhe Vllaznia ne ato vite me dukej e ndalueme! I ‘ urreja’ 17 Nentorin, Partizanin e Dinamon! Flamurtarit...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora